Přes 2600 transplantací jater provedli lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny od začátku programu v roce 1995. Od té doby IKEM rozšířil indikační kritéria pro transplantace, stejně jako nabídku možností operací. Složité výkony zachraňují životy ročně více než 150 pacientů, včetně dětí.
153 transplantovaných štěpů jater v roce 2024 a už 41 za první tři měsíce v roce 2025. Počty zachráněných životů neustále rostou a transplantace jater po třiceti letech od začátku programu pomáhá širokému spektru nemocných. „Transplantace jater patří ke standardní léčbě selhání jater, metabolických vad a některých nádorů, tedy jaterních onemocnění zásadním způsobem ohrožujících stav a zdraví pacienta. Nejčastější indikací u dospělých je selhání jater v pokročilé fázi jaterní cirhózy,“ vysvětluje doc. MUDr. Libor Janoušek Ph.D. FEBS, transplantační chirurg a léčebně preventivní náměstek ředitelky IKEM. Jeden rok po transplantaci jater přežívá přibližně 90 % příjemců, téměř 80 % přežívá více než 10 let od transplantace, přičemž záleží na typu základního onemocnění. Složitý výkon umožňuje návrat k normálnímu životu, včetně plného návratu do práce a rodičovství u mladších příjemkyň. „Od roku 1995 navíc IKEM jako jediné pracoviště v republice provádí také transplantace jater u dětských pacientů. Za tu dobu jich bylo provedeno 220 u 186 pacientů do 18 let,“ doplňuje doc. Janoušek.
První úspěšná transplantace proběhla v roce 1983 v Brně, v IKEM ji prosadil tehdejší ředitel a hepatolog MUDr. Karel Filip, CSc. MBA. „Program transplantací jater byl v IKEM zahájen po 4leté přípravě 2. dubna 1995. Spolu se mnou stáli u zrodu přednosta Transplantcentra Štefan Vítko spolu s dalšími odborníky. Operaci provedl společný chirurgický tým vedený profesorem Peterem Neuhausem z Berlína za asistence lékařů Miroslava Rysky a Františka Běliny. Pacientem byl tehdy sedmačtyřicetiletý muž s jaterní cirhózou,“ vzpomíná MUDr. Karel Filip.
První tři nemocné operoval v Německu prof. Neuhause za asistence těchto českých lékařů. Další transplantace už se odehrávaly v IKEM. Zde se na počátek transplantačního programu připravovali nejen hepatologové jako MUDr. Pavel Trunečka, CSc. a doc. MUDr. Pavel Taimr, Ph.D., ale i další chirurgové, anesteziologové, radiologové, hematologové, imunologové, biochemici, patologové i další personál. To byl důvod, proč byl tento program od samého počátku velmi úspěšný a svými výsledky srovnatelný s berlínským centrem.
V roce 2004 chirurgové MUDr. Miroslav Ryska, CSc. a doc. MUDr. František Bělina, CSc., spolu s dalšími změnili působiště, v IKEM ale program transplantací jater pokračoval. Nový přednosta prof. MUDr. Miloš Adamec, CSc. spolu s jeho dlouholetým asistentem doc. Liborem Janouškem program nejen udrželi, ale rozvinuli např. o transplantace velmi malých dětí.
Další nový impulz přišel s novým přednostou Kliniky transplantační chirurgie prof. MUDr. Jiřím Froňkem, Ph.D. FRSC, za něhož počty transplantací výrazně vzrostly. Rozšířilo se i spektrum výkonů. Provádí se například i auxiliární transplantace jater, kdy je část vlastních jater pacienta ponechána a játra jsou transplantována na přechodnou dobu do regenerace vlastních jater. „Transplantovat játra je možné několika způsoby. U dospělých i dětí je možné použít buď celá játra nebo jejich část. Tu získáváme buď tím, že játra zredukujeme, v tomto případě ale část orgánu není využita, anebo tzv. splitem. To znamená, že se játra rozdělí a transplantují se dvěma příjemcům. A protože je někdy těžké najít vhodného dárce, provádí IKEM v posledních letech také transplantace jater od žijících dárců,“ vysvětluje postupy prof. Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.
Pro program jsou zásadní i život zachraňující transplantace jater u dětí, které chirurgové začali dělat krátce po zahájení programu v roce 1995. Prvním dětským příjemcem tehdy byla 16letá pacientka s fulminantním jaterním selháním při Wilsonově chorobě. Komplexní program pro malé pacienty mladší 3 let zahájil IKEM ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole a Fakultní Thomayerovou nemocnicí v roce 1998. První transplantace byla provedena MUDr. Ryskou tzv. redukovaným štěpem. Od roku 2007 byly operace prováděny i u velmi malých příjemců pod 10 kg, kteří byli do té doby odesíláni k transplantaci do zahraničí. Dlouho byl historicky nejmladší pacientem teprve čtyřměsíční kojenec s váhou pouhých čtyř kilogramů, který dostal nová játra v dubnu 2017. V lednu 2025 ale prof. Froněk s týmem IKEM a Fakultní Thomayerovy nemocnice společně zachránily život dosud nejmenšímu a nejmladšímu dítěti s akutním jaterním selháním. Transplantované dívce bylo 5 týdnů a vážila 3,5 kilogramu, část jater jí daroval strýc.
„Jsem nesmírně hrdá na celý tým odborníků. Třicet let programu transplantací jater v IKEM znamená téměř tři tisíce pacientů, kterým jsme pomohli k novému životu. Zvlášť u dětí je každý zachráněný život obrovskou radostí pro nás všechny. Pokračujeme dál s cílem neustále zlepšovat péči a nabízet nejmodernější léčbu těm, kteří ji nejvíce potřebují,“ uzavírá ředitelka IKEM Ing. Helena Rögnerová.