Achalázie – problém, kvůli kterému se pacientům velmi špatně polyká a strava se jim často vrací zpátky do úst. Příčinou je svalová křeč jícnu, která potravu nevpustí do žaludku.
V IKEM tuto zdravotní komplikaci řeší endoskopisté pomocí miniinvazivního zákroku POEM. Při něm se zavede endoskop a sevření svalu se pomocí několikacentimetrového řezu uvolní. Program dosud nabízeli pouze dospělým a za deset let pomohli 500 pacientům. Teď ho nově rozšiřují i na ty dětské mladší deseti let, první už ho podstoupilo. Stejnou metodou v IKEM endoskopisté pomáhají
i pacientům s podobným problémem, ale v žaludku. Takzvanou gastroparézu – tedy sevření části žaludku – řeší také pomocí endoskopu. Při takzvaném G-POEM rozšíří problematický úsek, aby mohla potrava procházet do střev.
Achalázie je vzácné onemocnění, jehož příčinu se dosud nepodařilo určit. Lékaři předpokládají, že jím v Česku trpí asi 5 tisíc lidí. U dětí je její výskyt velmi vzácný, jde jen o několik případů ročně.
Pro nemocné ale znamená velmi nepříjemné a závažné komplikace, nemohou se totiž pořádně najíst ani napít. Problém se dá řešit například laparoskopickou operací. Endoskopisté v IKEM ale nabízejí méně invazivní variantu – takzvaný POEM, který nezanechá viditelné jizvy, je o téměř polovinu levnější a navíc má vysokou úspěšnost. „Záhy po výkonu se uleví většině pacientů, dva dny po něm mohou zas normálně pít, tři dny od něj mohou začít i s jídlem. Ani po jednom z 516 výkonů, které jsme dosud udělali, nepotřeboval pacient chirurgický zásah,“ popisuje prof. MUDr. Jan Martínek, Ph.D., AGAF, lékař Oddělení gastroenterologických metod IKEM.
Tento výkon nově IKEM nabízí i všem dětem starším 8 let. „První jsme provedli u devítiletého chlapce ve spolupráci s dětskou klinikou ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Jeho maminka si nás sama našla na internetu a oslovila nás zhruba před rokem. Výsledky jsou u něj stejně dobré jako u dospělých. Nabízíme proto i dalším rodičům, jejichž dítě trpí achalázií, aby se na nás obrátili,“ doplňuje prof. Martínek, který spolu s kolegy provedl endoskopický výkon i u šesti náctiletých pacientů.
Při výkonu se v celkové anestezii zavede do jícnu endoskop, vytvoří tunel a v potřebném místě přeruší řezem svalovinu. Díky tomu se jícen uvolní. „Metodu provádíme pacientům s achalázií už od konce roku 2012 a na rozdíl od jiných způsobů léčby má minimum komplikací. Její úspěšnost je více než 90 %, což POEM řadí mezi ty nejefektivnější a nejbezpečnější, i díky tomu můžeme program rozšířit i na malé pacienty,“ říká prof. MUDr. Julius Špičák, CSc., přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.
Vysokou úspěšnost má i endoskopická léčba gastroparézy – poruchy vyprazdňování žaludku kvůli svalové křeči. V případě takzvaného G-POEM lékaři endoskop zavedou níž než v případě jícnu
a problém vyřeší stejným způsobem. „Jsem rád, že se obě metody, které jsme nabídli pacientům jako první pracoviště ve střední a východní Evropě, staly součástí běžně nabízených výkonů v rámci Institutu kliniké a experimentální medicíny, protože lidem ulevují od závažných problémů a výrazně zvyšují kvalitu jejich života,“ uzavírá Ing. Michal Stiborek, MBA, ředitel IKEM.