(c) Graphicstock

Aktivní buněčné imunoterapie proti rakovině prostaty

SOTIO zařadilo posledního pacienta do VIABLE, fáze III globální klinické studie pro pacienty s nádorovým onemocněním prostaty v pozdním stádiu.

SOTIO, biotechnologická společnost vlastněná skupinou PPF, dnes oznámila zařazení posledního pacienta do VIABLE, fáze III globální klinické studie hodnotící bezpečnost a účinnost přípravku DCVAV/PCa v kombinaci s chemoterapií u pacientů s metastazujícím kastračně-rezistentním nádorovým onemocněním prostaty.
Klinická studie VIABLE (Eudra CT: 2012-002814-38: IND: 015255) je randomizovaná, dvojitě zaslepená, multicentrická studie fáze III ověřující účinnost a bezpečnost přípravku DCVAC/PCa v kombinaci se standardní léčbou ve srovnání s placebem u pacientů s metastatickým kastračně-rezistentním karcinomem prostaty (mCRPC) indikovaným k chemoterapii. Studie probíhá ve spolupráci s přibližně 200 léčebnými centry ve 21 evropských zemích a v USA. Od svého zahájení v roce 2014 bylo do VIABLE zařazeno celkem 1182 pacientů. Výsledky klinické studie hodnotící celkové přežití pacientů budou podle očekávání k dispozici v roce 2020.
SOTIO bylo historicky první firmou z České republiky, která zahájila fázi III klinických studií. Zároveň je první společností z regionu střední a východní Evropy, která zahájila takovouto fázi v oblasti buněčné imunoterapie.
Ladislav Bartoníček, generální ředitel SOTIO, řekl: „Ukončení náboru pacientů do studie VIABLE představuje významný milník v našem vývoji. Je to klíčový krok vedoucí k potencionální registraci naší aktivní buněčné imunoterapie a jejímu zpřístupnění pro běžné lékařské využití. Bez podpory našich lékařských partnerů a samotných pacientů bychom toho nemohli dosáhnout. Detialní analýzu výsledků klinické studie chceme dokončit v roce 2020, po ukončení podávání hodnoceného léčivého přípravku pacientům a sledování jeho účinků.“
Radek Špíšek, ředitel pro vědu a výzkum společnosti SOTIO, k tomu dodává: „Naše klíčová klinická studie staví na mnoha letech vědeckého výzkumu na Karlově univerzitě a ve Fakultní nemocnici
v Motole. Zařazení posledního pacienta představuje významný posun, kterého SOTIO dosáhlo v klinickém vývoji inovativní aktivní buněčné imunoterapie založené na využití dendritických buněk při léčbě nádorového onemocnění prostaty v pozdním stádiu a dalších onkologických indikací. Věříme, že kombinací přípravku DCVAC/PCa a standardní chemoterapie lze prodloužit život pacientů a zpomalit postup onemocnění.“

O přípravku DCVAC:
DCVAC je přípravek aktivní buněčné imunoterapie, který se vyrábí pro každého pacienta individuálně s využitím pacientových dendritických buňek (jsou součástí imunitního systému) k vyvolání imunitní reakce proti nádorovým antigenům. SOTIO vyvíjí tři hodnocené léčivé přípravky využívající platformu DCVAC, určené pro různé druhy nádorových onemocnění v různých stádiích – DCVAC/PCa pro pacienty s karcinomen prostaty, DCVAC/OvCa pro pacientky s nádorovým onemocněním vaječníků
a DCVAC/LuCa pro pacienty s karcinomem plic.
Společnost v současné době ověřuje bezpečnost a účinnost hodnocených léčivých přípravků DCVAC v řadě klinických studií ve fázích I až III. DCVAC/PCa byl přípravkem, který SOTIO zařadilo do klinického vývoje.

tisková zpráva společnosti SOTIO

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *