(c) Graphicstock

Aktivní papír ničí koronavirus

Čeští experti vyvinuli papír, který likviduje viry, bakterie a kvasinky. Výrazný účinek vykazuje i proti viru SARS-CoV-2. Vědci Ústavu chemických procesů AV ČR a odborníci z papírenské společnosti SPM–Security Paper Mill, kteří jej společně vyvinuli, jej proto nazvali anticovid papír. Umožní práci s bankovkami, ceninami nebo jinými dokumenty a jejich archivaci bez rizika přenosu nákazy. Využít jej bude možné i ve zdravotnictví či dalších rizikových pracovištích.
Hygienicky bezpečný papír dokáže zlikvidovat koronavirus SARS-CoV-2 během 30 minut. „V plnivu papíru jsou zafixovány nanostrukturní komplexy zinku a stříbra. Ty virus, bakterie a kvasinky zneškodní a zachytí, a to po celou dobu životnosti papíru. Zároveň se z něj neuvolňují a jsou zcela bezpečné při styku s lidskou pokožkou,“ vysvětluje princip unikátní technologie Jiří Sobek z Ústavu chemických procesů AV ČR.
Výhodou těchto komplexů také je, že je lze fixovat i na jiné materiály, například látky, a tudíž se nabízí jejich použití třeba na rouškách. Vyrábět jej lze ve velkém měřítku, ve stovkách kil až jednotkách tun. „Při vývoji nové technologie to byl jeden z našich hlavních cílů,“ zdůrazňuje Jiří Sobek.

Mezinárodní studie prokazují, že virus covid-19 způsobující koronavirové onemocnění vydrží být na kartonu aktivní až 24 hodin. Anticovid papír s ním činí práci pro uživatele bezpečnou již po prvních deseti minutách.
„Máme testy potvrzeno, že po 30 minutách je vir eliminován ze 100 %. Zároveň chrání papír i před širokým spektrem bakterií, jako je MRSA nebo stafylokok zlatý,“ informuje Michael Broda, ředitel společnosti SPM–Security Paper Mill, která se na vývoji podílela.

Metoda předbíhající dobu
Speciální papír se testoval v laboratořích Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde se jeho účinnost proti viru způsobujícímu onemocnění covid-19 potvrdila. Antibakteriální účinek papíru proti širokému spektru bakterií a kvasinek prokázaly testy provedené na Technické univerzitě v Liberci. Papír vykazuje stejnou antibakteriální a virucidní účinnost po celé své ploše.
„Inovace produktu spočívá ve speciálně vyvinutém plnivu, které je při výrobě papíru homogenně a pevně zabudováno do papírové hmoty,“ vysvětluje Michael Broda.
Doposud známé metody při výrobě hygienického papíru spočívají v tom, že se papírová vlákna nebo již hotový papír ošetřují postřikem.
Česká papírenská společnost SPM–Security Paper Mill zahájila společně s Ústavem chemických procesů AV ČR vývoj papírů s antibakteriálním účinkem v rámci projektu Technologické agentury ČR v roce 2015. Záměrem bylo dodat na trh hygienický papír, který by trvale bránil množení bakterií a přenášení infekčních onemocnění prostřednictvím papírových bankovek a cenin. V průběhu minulých pěti let pokračoval výzkum dále a byl podpořen investicí téměř milion euro.
„Náš společný aplikovaný výzkum umožní papírně vyrábět inovativní výrobky. Je to příklad efektivní spolupráce vědecké a průmyslové sféry,“ doplňuje ředitel Ústavu chemických procesů AV ČR Miroslav Punčochář. „Důležitým posláním našich výzkumných pracovišť je umožnit českým průmyslovým podnikům aplikovat pokročilé materiály a metody, aby jejich produkce byla konkurenceschopná v globálním měřítku.“

Využití nového papíru
Anticovid papír je možné použít na běžné kancelářské práce i pro velkoformátový tisk. Povrchové zpracování umožňuje standardní využití pro ofsetový tisk, mechanické psaní, tisk v inkoustových i laserových tiskárnách či pro kopírování. Povrch papíru neoslňuje, a proto je vhodný pro čtení a psaní a lze jej také probarvovat.
Mohou jej využít pracoviště s vysokým rizikem nákazy viry, uplatní se ve zdravotnictví jako preventivní materiál, který brání rozvoji nozokomiálních infekcí. Předností anticovid papíru je, že zcela eliminuje přenos infekčních nemocí způsobených zvláště odolnými bakteriemi z nemocničního prostředí. Dlouhodobé působení účinné látky na viry typu covid-19 snižuje možnost nákazy i dalšími skupinami virů, které jsou příčinou chřipkových onemocnění.
Efektivní využití hygienického papíru, který dlouhodobě působí proti virům a bakteriím, navíc znásobuje možnost jej používat jako záznamové médium, které lze archivovat. Významně se uplatní v armádě, bezpečnostních složkách, veřejné správě, kde je nutné eliminovat jakoukoli možnost nákazy v malých týmech i v širokém kolektivu.

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *