Parametry hvězdy jsou něco, co se možná občas v tiskových zprávách o exoplanetách přehlíží. V odborné praxi je tomu ale jinak. Parametry hvězdy jsou výchozím bodem, ze kterého se počítají parametry planet i obyvatelné oblasti.
Před rokem byl představen objev tří planet u hvězdy Wolf 1061, kterou jsme si familiárně překřtili na vlčí hvězdu. Jedná se o jeden z nejbližších systémů. Wolf 1061 se nachází 14 světelných let daleko směrem v souhvězdí Hadonoše.
Tři planety jsou typu super-země a byly objeveny měřením radiálních rychlostí. Nezdá se, že by některá z nich tranzitovala. Pravděpodobnost tranzitu pro nejvnitřnější planetu byla původně odhadována na 14 %. Pro ty vzdálenější je samozřejmě nižší.
Nyní vyšla studie, která významně revidovala parametry hvězdy. Původně se její poloměr odhadoval na 0,25 Slunce.
Astronomové v létě loňského roku pozorovali hvězdu pomoci soustavy CHARA (Georgia State University Center for High Angular Resolution Astronomy). Jedná se o soustavu šesti dalekohledů s průměrem jednoho metru, které jsou rozesety po hoře Mount Wilson v Kalifornii. Kromě toho měli autoři k dispozici sedm let fotometrických pozorování (měření jasnosti) pomoci 0,8 m dalekohledu na Fairborn Observatory v Arizoně.
Výsledky? Hvězda má podle nové studie poloměr 0,3207 ± 0,0088 Slunce, zářivost 1,102 % Slunce a teplotu 3305 ± 46 Kelvinů. Díky přesným fotometrickým datům se podařilo odhadnout periodu rotace na 89,3 ± 1,8 dní.
Konzervativní obyvatelná oblast se nachází ve vzdálenosti 0,11 až 0,21 AU. Pokud se řadíte mezi optimisty, můžete počítat s 0,09 až 0,23 AU.
Planeta „b“ se v obyvatelné oblasti nepohybuje, je příliš blízko ke své hvězdě. Planeta „c“ se díky své výstřednosti pohybuje v obyvatelné oblasti po dobu jen asi 60 % svého oběhu okolo hvězdy. Problém je, že se jedná spíše o onu optimistickou verzi obyvatelné oblasti.
Planeta „d“ je na tom ještě hůře. Pohybuje se po velmi protáhlé dráze a do obyvatelné oblasti pouze nakoukne v době, kdy se nachází nejblíže k hvězdě. V obyvatelné oblasti stráví jen 6 % času.
autor: Petr Kubala
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno