V Austrálii se dokončuje výstavba závodu na výrobu radiofarmak, který bude v mezinárodním měřítku dodávat izotop molybden 99 (99Mo) do nemocnic. Do konce roku 2017 by tak australský podnik měl uspokojit až 25 % světové poptávky.
Projekt organizace ANSTO (Australian Nuclear Science and Technology Organization) za 168 milionů dolarů se momentálně nachází v poslední fázi výstavby, kdy se dokončuje především hala s deseti horkými komorami. Do konce příštího roku by pak výrobna měla dosáhnout plné produkce deseti milionů dávek ročně.
„Kombinace kapacit dokončovaného projektu ANSTO a reaktoru OPAL (Open-pool Australian lightwater reactor) je ideální pro průnik australské nukleární medicíny do celého světa. Nukleární medicína je životně důležitým prvkem moderních lékařských postupů a v Austrálii spočívá především ve výzkumném reaktoru OPAL, který umožňuje diagnostiku a léčbu různých druhů rakoviny či onemocnění kostí,“ řekl Yukiya Amano, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Podle ředitele ANSTO, Adriana Patersona, je reaktor OPAL spolu s novým projektem jediným spolehlivým způsobem, jak produkovat Mo-99 pro nukleární medicínu v takovém rozsahu, v jakém je potřeba v nemocnicích a nukleárních lékařských centrech po celém světě.
Mo-99 se v nemocnicích využívá k výrobě technecia-99 používaného při diagnostických procedurách po celém světě. Odhadem je využíváno při 45 milionech procedur ročně. Mo-99 se vyrábí ve výzkumných reaktorech a většina pochází z pěti reaktorů v Belgii, Nizozemí, Kanadě, Jižní Africe a Rusku. V posledních letech bylo však několik hlavních reaktorů vyřazeno z provozu, což způsobilo nedostatek tohoto izotopu. Právě to vedlo k celosvětovým iniciativám k nalezení alternativních zdrojů.
tisková zpráva České nukleární společnosti