Brněnský tým staví štít, který ochrání satelit před nebezpečným prachem z komety

Brněnská firma OHB Czechspace začne montovat testovací prachový štít pro satelit Comet Interceptor, který ho ochrání před nebezpečným prachem z komety. Tento jedinečný projekt je zásadní součástí mise Comet Interceptor, jejímž cílem je obohatit naše chápání vzniku Sluneční soustavy. Sestavení prachového štítu proběhne na přelomu listopadu a prosince 2024 v prostorách OHB Czechspace.
Aby mohl být prachový štít po sestavení přepraven do testovacího střediska, bude v OHB Czechspace připevněn na testovací adaptérovou desku, která je vyrobena z hliníkové slitiny o rozměrech přibližně 140×140 cm. Na desku s vymezovacími bloky bude umístěn hliníkový sandwichový panel, a poté bude ke konstrukci připevněna podpůrná struktura spolu s několika vrstvami různých materiálů tvořících samotný prachový štít.
Jednotlivé vrstvy prachového štítu slouží k postupnému zpomalení a zachycení částic z komety, aby nepronikly k samotné družici. Na podobném principu funguje například konstrukce balistických vest. I malé částice pohybující se vysokou rychlostí mohou totiž zapříčinit poničení klíčových komponentů satelitu jako jsou antény, solární panely nebo senzory a další přístroje nutné k provozu satelitu ve vesmíru, vysvětlil Roman Kaňa, Spacecraft Desing Team Leader firmy OHB Czechspace.
Celou konstrukci o hmotnosti přes 180 kg je nutné po dokončení montáže převézt do testovacích zařízení IABG v Německu, kde proběhnou veškerá potřebná testování. Součástí bude i akustická zkouška, která má za cíl ověřit, zda je prachový štít schopen odolat zvukovým rázovým vlnám při startu nosné rakety.
Mise Comet Interceptor má za cíl prozkoumat kometu, jíž svět dosud nespatřil. Doposud byly zkoumány pouze krátkoperiodické komety, tedy komety, které mají oběžnou periodu nižší než 200 let a opakovaně se tak vrací do vnitřních oblastí naší Sluneční soustavy. Každý takový průlet komety kolem Slunce ale velmi ovlivňuje její vlastnosti a vzhled. Proto Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala k realizaci misi Comet Interceptor, která bude zkoumat kometu neovlivněnou Sluncem, a přinese tak řadu cenných poznatků o původu naší Sluneční soustavy z doby před 4,6 miliardami let.
Montáž prachového štítu zahájí OHB Czechspace na konci listopadu 2024 a potrvá přibližně 2 týdny.

tisková zpráva společnosti OHB Czechspace

CESNET ověřil nasazení 400G QSFP-DD transceiverů pro vysokorychlostní přenosy na rekordní vzdálenost 846 km

Testovací trasa mezi Prahou a Brnem měřila celkem 846 kilometrů, nevyužívala RAMAN zesilovače… Sdružení CESNET …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *