Image credit: ESA/Hubble & NASA, Acknowledgement: Judy Schmidt
Image credit: ESA/Hubble & NASA, Acknowledgement: Judy Schmidt

Budeme hledat mimozemšťany, kteří hledají nás?

Astronomové dávají dohromady nové strategie pro hledání mimozemských civilizací. Jedna z nich otáčí tranzitní metodu naruby.

S hledáním života ve vesmíru je to těžké. Máme pouze jeden vzorek – pozemský život a dokonce i o vývoji života na Zemi toho nevíme dost. Na základě těchto omezených znalostí je obtížné definovat obecné podmínky pro vznik a vývoj života. Na druhou stranu fyzikální zákony platí v celém vesmíru, takže máme důvody se domnívat, že minimálně v určitých obrysech a v jisté fázi vývoje mohou být mimozemské civilizace podobné nám.

Jednou z klíčových metod hledání a výzkumu exoplanet je tranzitní metoda, kterou vyžívá například Kepler. Přítomnost planety se projeví v okamžiku, kdy přechází před svou hvězdou a způsobí nepatrný pokles v její jasnosti.

Tranzitní metoda nabízí řadu možností, včetně hledání exoměsíců, prstenců či průzkumu atmosféry. Její princip je poměrně jednoduchý a logický. Lze se tedy domnívat, že by rovněž mimozemské civilizace mohly tuto metodu využívat k hledání planet… k hledání nás!

Tranzitní metoda vyžaduje nutnou dávku štěstí. Rovina oběžné dráhy planety musí směřovat k nám, jinak tranzit neuvidíme. Pravděpodobnost, že se tak stane, se obvykle pohybuje maximálně v řádu desetin procenta.

René Heller (Max Planck Institute for Solar System Research) a Ralph E. Pudritz (McMaster University) se nad tím zamysleli trochu více do hloubky. Co kdybychom tranzitní metodu obrátili na ruby?

Existují hvězdy, od kterých bychom mohli pozorovat tranzit Země. Autoři studie proto definovali Zemskou tranzitní zónu (Earth’s Transit Zone, ETZ).

Do vzdálenosti 1 000 pc (3 261 světelných let) následně vybrali desítky hvězd, které se nachází v ETZ. Předem byly vyloučeny obří hvězdy a také červení trpaslíci, kteří jsou pro život z několika důvodů méně vhodní (i když u nich nemůžeme obyvatelné planety vyloučit). Vědci identifikovali 45 hvězd spektrální třídy K a 37 spektrální třídy G – tedy oranžové a žluté trpaslíky, hvězdy podobné a nepatrně menší než Slunce.

Celkem by se ale do vzdálenosti 1000 pc mělo v ETZ nacházet na 100 tisíc hvězd a možná 10 tisíc potenciálně obyvatelných planet.

Autoři tak nabízejí jednu z možných strategií pro SETI a tím nemyslíme nutně hledání rádiových signálů. Možností, jak by se mohly mimozemské civilizace projevovat či rovnou komunikovat, je více.

 

Převzato z webu Exoplanety.cz
autor: Petr Kubala

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *