Pixabay License

Budování velkého jazykového modelu AI odstartovalo na Univerzitě Karlově

Přední evropské firmy, výzkumné instituce a velká výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí se sešly v Praze, aby zde jako konsorcium zahájily projekt OpenEuroLLM pod vedením prof. Jana Hajiče z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Konsorcium dvaceti předních evropských výzkumných institucí, firem a center pro vysoce výkonné počítání se sešlo v Praze, aby započalo spolupráci na budování rodiny výkonných, vícejazyčných velkých jazykových modelů (LLM) pro všechny evropské jazyky. Jazykový model najde využití jak v dalším výzkumu, tak zejména v komerční sféře i státní správách evropských zemí.

„Evropské firmy potřebují otevřený přístup k vysoce kvalitním technologiím v oblasti umělé inteligence, aby byly schopny konkurovat na globálním trhu. Projekt OpenEuroLLM a využití otevřených jazykových modelů firmám pomůže jejich celosvětovou konkurenceschopnost zvýší a zároveň přispěje k digitální suverenitě Evropy. Veřejným institucím otevřený jazykový model umožní účinně poskytovat veřejné služby. Vysokovýkonné vícejazyčné modely přitom zachovají jazykovou i kulturní rozmanitost,“ podtrhl u příležitosti zahajovací schůzky konsorcia projektu jeho hlavní koordinátor profesor Jan Hajič.

„Rozsáhlá spolupráce akademické a komerční sféry a všech jejich expertů, kteří se nad vývojem otevřeného jazykového modelu schází, je skvělou ukázkou společného evropského úsilí o demokratické principy v oblasti umělé inteligence. Je mi velkou ctí, že Univerzita Karlova prostřednictvím svých expertů tuto potřebnou aktivitu koordinuje,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy profesorka Milena Králíčková.

OpenEuroLLM je financován Evropskou komisí v programu Digital Europe a spolufinancován průmyslem i poskytovateli v jednotlivých zemích, včetně MŠMT ČR.

tisková zpráva Univerzity Karlovy

Jak prodloužit životnost přírodní kosmetiky? Ochranou esenciálních olejů

Pickeringovy emulze představují udržitelnou alternativu ke konvenčním emulzím využívajícím povrchově aktivní látky. Prodloužení trvanlivosti a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *