CTAO ERIC je největší a nejvýkonnější pozemní observatoř na světě pro astronomii záření gama s velmi vysokými energiemi. Dalekohledy CTAO detekují Čerenkovovo světlo, vedlejší produkt interakce gama záření s atmosférou. Kredit: Fyzikální ústav AV ČR

Češi na stopě tajemství gama vesmíru: Výstavba obří observatoře CTAO ERIC startuje

Evropská komise rozhodla v úterý 7. ledna 2025 o přeměně observatoře Cherenkov Telescope Array Observatory (CTAO) na konsorcium evropské výzkumné infrastruktury (ERIC) a umožnila tak okamžité zahájení výstavby soustavy více než 60 dalekohledů ve Španělsku a Chile. Na realizaci projektu se podílí i čtyři české instituce: Fyzikální ústav AV ČR, Astronomický ústav AV ČR, Univerzita Palackého v Olomouci a Univerzita Karlova.

CTAO ERIC je největší a nejvýkonnější pozemní observatoř na světě pro astronomii záření gama s velmi vysokými energiemi. Dalekohledy CTAO detekují Čerenkovovo světlo, vedlejší produkt interakce gama záření s atmosférou.
Vznikající nejvýkonnější observatoř pro astronomii záření gama na světě pomůže vědcům řešit nejzapeklitější otázky astrofyziky. Vědci tak získají například více informací o černých dírách, budou pátrat po temné hmotě nebo po odchylkách od Einsteinovy teorie relativity či se budou snažit pochopit původ a úlohu kosmických částic.

Dalekohledy CTAO detekují Čerenkovovo světlo, vedlejší produkt interakce gama záření s atmosférou. Gama záření vytváří po vstupu do atmosféry tzv. spršky, kaskády částic, které se pohybují rychleji než světlo ve vzduchu a generují modré záblesky trvající jen miliardtiny sekundy.

Zrcadla dalekohledů CTAO odráží světlo do kamer, které snímají události rychlostí miliardy snímků za vteřinu. Jelikož atmosférické spršky pocházející od primárního gama záření jsou docela vzácným jevem, buduje CTAO soustavu teleskopů umístěných na větší ploše, a to jak na severní polokouli na ostrově La Palma, tak i na jižní polokouli v chilské poušti Atacama.

„Česká republika se podílí účastí na výstavbě a provozu teleskopů Large Size Telescope o průměru 24 metrů na observatoři na Kanárských ostrovech a současně čeští vědci vyvíjí a instalují zařízení zjišťující okamžité vlastnosti atmosféry. Zprovoznili tři robotické dalekohledy FRAM (Fotometrický Robotický Atmosférický Monitor), celooblohové kamery, ceilometry nebo měsíční a sluneční fotometry. Česká účast na budování a provozu CTAO je financována z prostředků velkých výzkumných infrastruktur MŠMT,” vysvětluje Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR a současný vedoucí české účasti v CTAO.

CTAO zpřístupní všechna data v rámci Open Science

V nadcházejících měsících se observatoř CTAO bude připravovat na integraci a provoz pokročilého softwaru určeného k ovládání dalekohledů a jejich podpůrných zařízení přímo na místě, jakož i ke zpracování dat. Teleskopy zaznamenávají časové informace o detekovaném světle na svých kamerách a zpracovaná data se předávají do centrálních výpočetních zařízení k dalšímu zpracování a k archivaci. Observatoř vygeneruje stovky petabajtů (PB) dat za rok (~3 PB po kompresi) a na základě svého závazku bude první gama observatoří, která bude poskytovat veřejný přístup ke svým vědeckým datům i softwarovým produktům.

„Abychom mohli vybudovat a provozovat největší světovou observatoř pro gama záření, která slouží ambiciózním potřebám světové vědecké komunity, počítáme s rostoucím počtem partnerů z celého světa,“ uvedl spoluředitel CTAO profesor Federico Ferrini. Ustanovení CTAO ERIC vzniklo za mezinárodní podpory 11 zemí a jedné mezivládní organizace, které přispívají na technologický vývoj, výstavbu a provoz observatoře. Česká republika je v konsorciu reprezentována MŠMT.

oznámení Fyzikálního úustavu AV ČR

Vývoj léčiva proti nervovým otravám, antidotum by mohlo pomoci armádě

Na vývoji inovativních léčiv proti chemickým látkám ohrožujícím nervový systém spolupracují vědci z Agronomické fakulty …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *