FOTO: © FREEHANDZ /DOLLAR PHOTO CLUB
Foto: © freehandz /Dollar Photo Club

České firmy inspirující se z vesmíru získávají investice za miliony

Česká republika podporuje projekty jako vystřižené z dílny vizionářských vědců. Patří mezi ně třeba úsporný dům po vzoru habitatů z Marsu, družicové monitorování přehřívání měst, světelné show tvořené drony nebo supercitlivý mikroskop. Díky CzechInvestu, který podporuje mimo jiné startupy s kosmickou tematikou, získalo téměř 40 firem investice za bezmála 335 milionů korun.
„Vesmír je pro spoustu lidí stále velmi abstraktní pojem a málokdo ví, jak aktivní v tomto odvětví jsme. Od roku 2016 podporujeme díky Evropské kosmické agentuře a Ministerstvu dopravy kosmické startupy. Potenciál i investice do tohoto odvětví neustále rostou a výsledky některých space startupů jsou obdivuhodné,“ říká Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj agentury CzechInvest.

Mezi nové startupy patří například MARS Buildings, který přichází s nápadem, jak ušetřit náklady na bydlení. Zaměřuje se na vývoj a stavbu obytných domů budoucnosti. Modern Assembly Residential Systém (MARS) přenáší řešení a technologie habitatů z kosmických agentur ESA a NASA pro obyvatele Země. Startup chce v budoucnu stavět moderní, konstrukčně atraktivní a energeticky úsporné domy s náklady nižšími o 75 % oproti klasickým stavebním metodám.

Na Zemi už také zůstaneme. S technologickým startupem AdvaScope se budete moci podívat na svět z takové blízkosti z jaké jste jej ještě neviděli. Startup využívá řešení, původně navržené pro kosmické mise, k detekci částic pro elektronové mikroskopy. Tato zobrazovací technologie překonává všechna současná komerční řešení a nabízí rozšířené metody mikroskopického výzkumu.

Odhalit přehřívání městské zástavby dokáže zase prostřednictvím chytré aplikace a satelitních dat firma ECOTEN urban comfort. Za pomoci mikroklimatické simulace umí nastavit nejúčinnější strategii města v budování odolnosti vůči klimatickým změnám. Tuto strategii lze využít například při posuzování teploty vzduchu, větrného proudění či klimatického komfortu ve městech.

Se životem ve městech souvisí také ohňostroje. Startup Fylin Diamonds se zabývá komerčním využitím dronů k propagačním účelům. Světelná show v podobě roje dronů získává na oblibě. V porovnání se zábavní pyrotechnikou nabízí nižší náklady, je bezpečnější a nepředstavuje ekologickou zátěž. Firma nabízí také vlastní roje dronů, nástroje na údržbu a software pro jejich konfiguraci.

Podpora startupů z kosmického prostředí probíhá díky inkubátoru ESA BIC Czech Republic.

tisková zpráva agentury CzechInvest

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *