Pachové stopy jsou významným identifikačním i důkazním materiálem při řešení a odhalování mnoha, často závažných, zločinů. Hlavními aktéry v této kriminalistické činnosti jsou především služební policejní psi se speciálním výcvikem. Protože důkazní hodnota pachové stopy závisí na způsobu jejího získání, uchování a analýze, mohou nově vyvinuté a patentované nanovlákenné sběrače pachových stop výrazně změnit tuto oblast policejní práce. Současně s tímto vývojem vznikl i hlavový snímač mozkové aktivity služebních psů pro zpřesnění jejich činnosti. Společensky významně prospěšný projekt finančně podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR) v Programu ÉTA.
Na projektu se podíleli odborníci z výzkumného týmu Nanomateriály a biotechnologie UCEEB ČVUT Praha a z Vysoké školy AMBIS a.s. a pracovali na něm čtyři roky. „Experti dosáhli průkopnického výsledku, který je velkým přínosem zejména pro kriminalistickou odorologi. To je obor zkoumající vznik a vlastnosti pachu, který zanechal pachatel na místě činu,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR.
V projektu se výzkumníci zaměřili na vývoj a optimalizaci nanovlákenných materiálů, které by překonaly meze tradičních metod sběru a analýzy pachových stop. „Vyvinuli jsme unikátní nanovlákenné pachové snímače, které mají ve srovnání s dosavadními snímači pachu celou řadu důležitých vlastnosti,“ upozornil Evžen Amler, vedoucí výzkumného projektového týmu z UCEEB ČVUT Praha, který se zabývá problematikou nanovlákenných materiálů.
Patří k nim následující vlastnosti:
· zásadně vyšší citlivost adheze pachových molekul (nejméně o 2 řády vyšší),
· mají větší plošnou míru oproti doposud používanému snímači,
· mají větší adsorpční schopnost,
· fungují jako biosensor na bázi elektrického čipu k rychlému využití v terénních aplikacích,
· mají inteligentní detekční systém pro stanovení nízkých koncentrací peptidů charakteristických pro časné fáze závažných chorob v tělních tekutinách (zejména v potu, moči a slinách),
· nanovlákna se dají tzv. funkcionalizovat pro potřebu odběru pachových stop, případně funkcionalizovat pro konkrétní komoditu,
· nanovlákenný snímač lidského pachu je vyroben v čistém sterilním prostředí,
· prakticky neomezená reprodukovatelnost ověření pachu z pachové konzervy,
· jde o ekologický materiál rozpustný ve vodě,
· nanovlákno je možné rozpustit i v jiných rozpouštědlech a roztocích,
· lze provést chemickou analýzu zachycených lidských pachových molekul,
· lze provést biologickou analýzu.
Jednu z nejzajímavějších inovací pak přinesl vývoj funkčního vzorku hlavového snímače mozkové aktivity služebního psa policie (neopren + hlavový fixátor z termoplastu zn. X-lite Premium/Classic – 3D-LITE™). Základem pro něj bylo porovnávání otisků pachových stop zajištěných na místě činu s pachovým vzorkem osoby, která byla kriminalisty natypována jako osoba podezřelá ze spáchání konkrétního trestného činu. „Tento novodobý způsob kontroly práce psa při porovnání pachových stop otevírá nové možnosti pro výzkum v oblasti služební kynologie a zlepšuje naše porozumění interakcím mezi psy a pachovými stopami,“ uvedl Václav Krajník, vedoucí výzkumného projektového týmu Vysoké školy a.s. AMBIS Praha.
Součástí projektu bylo také zpracování technické dokumentace pro vyvinuté technologie a úspěšné získání patentu, který potvrzuje originalitu a inovativnost při využití nanotechnologií v oblasti forenzních věd.
forenzní vědy kriminalistika pach
Třicátník a infarkt? Vědci pomáhají odhalit skrytou genetickou hrozbu
Přestože lze nadměrné množství škodlivého cholesterolu (LDL) v krvi snadno a účinně regulovat, většina pacientů …