(c) GraphicStock

Chiméry: Všude kolem nás, i v lidských mozcích

Když se zkoumalo, zda jsou děti Lydie Fairchildové opravdu dětmi muže, s nímž se soudila o alimenty, dospělo se k nečekanému výsledku: jeho děti to jsou, ale její ne.

Zatím jsme pořád vycházeli z představy, že zvíře či rostlina vznikají klonál­ním dělením jediné „zakladatelské“ buňky (obvykle oplozeného vajíčka) a že všechny buňky mnohobuněčného těla jsou geneticky totožné, a tudíž stejně pří­buzné jak mezi sebou (100 %), tak i s buňkami v příbuzných jedincích (takže vaše pokožková buňka je 50% genetickou kopií jaterní buňky vašeho rodiče či sourozence; imprinting teď pro zjednodušení pomiňme). Našly by se výjimky (některé buňky, třeba červené krvinky savců, během života ztrácejí DNA úplně, takže nemají vůbec žádné geny a žádnou příbuznost s kýmkoli), ale obecně to takhle nějak platí.

Problém je, že ne každý mnohobuněčný organismus je skutečná kolonie ge­neticky totožných buněk. Sejdou-li se v děloze dvě embrya, mohou v raných fázích vývoje splynout, takže vznikne jedinec, jehož jednotlivé buňky si nejsou příbuzné víc než na 50 %. Takovému jedinci říkáme chiméra (v řecké mytologii nestvůra složená vepředu ze lva, uprostřed z kozy a vzadu z draka): je tvořen geneticky různými buňkami, což znamená, že se na jeho vzniku podíleli různí jedinci (pocházející z různých zakladatelských buněk), a přesto jde z funkčního hlediska o jednoho jedince.

Děje se to i u člověka, ale dokud nebyly aplikovány molekulární metody, přišli jsme na chimérismus jen velmi vzácně, a to v případech, kdy matka víceméně synchronně otěhotněla s dvěma partnery velmi fenotypově odlišnými: má-li například jedno embryo za otce bělocha a druhé černocha a tato dvě embrya splynou, může vzniknout mimino líbivě proužkované, čehož si člověk všimne. To je ovšem případ spíše vzácný; obvykle tyto podivnosti zůstávají skryty. Když se roku 2002 zkoumalo, zda jsou děti Lydie Fairchildové opravdu dětmi muže, s nímž se soudila o alimenty, dospělo se k nečekanému výsledku: jeho děti to jsou, ale její ne.

Šlo o důsledek pozoruhodného typu chimérismu, kterému ří­káme gonadální parazitismus: jeden z „partnerů“ obsazuje přednostně pohlavní žlázy chimérického organismu a produkuje jeho zárodečné buňky (vajíčka paní Fairchildové tedy pocházela od jejího dávno pohlceného sourozence). Také vaše spermie, milí čtenáři, mohou být ve skutečnosti spermie vašeho bratra splynuvšího s vámi, který mohl mít ještě ke všemu jiného otce než vy, takže váš syn může být ve skutečnosti váš nevlastní synovec, ačkoli se vaše manželka ničeho nemravného nedopustila (problematické chování v takovém případě vykazo­vala kdysi dávno vaše matka, ale co si na ní dneska vezmete) – nicméně se obá­váme, že tu bude mít manželka co vysvětlovat.

Chimérismus je v přírodě zřejmě docela běžný; zvláště u přisedlých koloniálních živočichů a rostlin (například kmeny některých fíkovníků, které na první pohled vypadají jako jednotná rostlina, vznikají propletením a srůstem tkání několika rostlin – tyto rostliny vyrůstají ze semen, která se na hostitelský strom dostanou trusem ptáků; taková „spolupráce“ více jedinců umožňuje fíkovníku vyšplhat po hostitel­ském kmeni rychleji ke světlu). Občas nicméně chimérismus vyprodukuje velmi pozoruhodné tvory.

Červci (Coccomorpha) jsou podivný hmyz blízce příbuzný mšicím. Stejně jako mšice, i červci sají obvykle šťávu z cévních svazků rostlin, takže mají zásadní problém: výživu plnou vody a cukrů, ale s malým množstvím růz­ných vitaminů a konkrétních aminokyselin. Tento problém je vyřešen pomocí vnitrobuněčných bakteriálních symbiontů obývajících buňky (které tvoří v těle červce zvláštní orgán bakteriom) a dodávajících svým hostitelům nezbytné molekuly. Buňky bakteriomu ovšem nejsou totožné s ostatními buňkami červcova těla. Tři pólová tělíska (pólocyty), která se vytvářejí v průběhu vývoje vajíčka, tu nezanikají, ale splývají a vytvářejí triploidní (3n) buňku s třemi kopiemi každého chromozomu své matky.

Protože matka byla diploidní (2n), můžeme zjednodušeně shrnout, že v této triploidní buňce je geneticky obsažena matka celá a ještě půl. Tato triploidní buňka vleze do vyvíjejícího se embrya (které vzniká tak, jak se patří, tedy klonálním dělením diploidní zygoty) a tam splyne s jednou z jeho buněk. Vzniká tak buňka pentaploidní (5n), která má od každého chromozomu pět kopií – čtyři od matky (získané přes vajíčko a tři pólová tělíska) a jednu od otce (získanou ze spermie); a právě tato buňka se dělí a vytváří bakteriom, osidlovaný symbiotickými bakteriemi. Buňka bakteriomu („dvě matky a půl otce“) je tedy příbuznější buňkám červcovy matky než ostatním buňkám jeho těla („půl matky a půl otce“).

Není asi těžké si představit, že vzájemné chování takto geneticky odlišných buněk nebude v těle červce tak neochvějně loajální, jak to známe z našich těl. Vzpomeňme si na konflikty genů mezi matkou a embryem během těhotenství – tam vlastně vidíme obdobnou situaci: buňky se dvěma odlišnými genomy (buňky matky se dvěma kopiemi mateřských chromozomů a buňky embrya a placenty s jednou mateřskou a jednou otcovskou kopií), ale žijící v těsné ko­operaci.

U červců je to vlastně naopak: zatímco savčí placenta je chapadlo, jímž embryo (s otcovskými geny) vysává svou matku, bakteriom červců je mateřská tkáň v těle potomka, kontrolující jeho výživu. Kdyby tedy chtěl vzpurný mladý červec nějak ohrožovat zájmy své matky, bakteriom by mu to mohl rázně za­trhnout. Samice červců jsou přisedlé, ani larvy toho moc nenaběhají, dokud nepřisednou (pouze samci létají), a navíc tato zvířata obývají vytrvalé rostliny, obvykle dřeviny. Matka tedy se svým potomstvem dlouhodobě koexistuje a opravdu vůči němu může mít nějaké zájmy. Červci jsou známí tím, že si do­kážou pečlivě vybírat, kde se usadí – a zdá se, že vyhledávají spíše místa, kde sedí nepříbuzní jedinci, jako by tím chtěli omezit konkurenci s příbuzenstvem (Normark, 2004). Přikazuje jim to bakteriom, anebo jde o něco jiného?

Nezapomínejme, co všechno dokážou bakteriální symbionti přenášení výhradně mateřskou linií provádět, aby se nedostali do samců, a jak zle se k samcům do­kážou chovat, když se do nich dostanou. Těžko odhadnout, kolik druhů už vy­mřelo kvůli nezvládnutému boji mezi jadernými a cytoplazmatickými geny (či symbionty). Co když je celé to genetické šílenství kolem bakteriomu prostě je­nom způsob, jak znemožnit symbiontům, aby poznali, v jedinci jakého pohlaví se ocitli? Samci se geneticky liší od samic (u těchto červců ještě mnohem víc než třeba u nás, protože jejich samci jsou ke všemu druhotně haploidní), ale to symbionti nevědí, žijíce oslepeni v bizarně „nepohlavním“, pentaploidním bakteriomu. Možná… o molekulární podstatě toho, co se v červcích děje, bohužel nic nevíme (Ross a spol., 2010).

Až 75 % matek obsahuje klony imunitních buněk z embrya, které v nich žijí často až desítky let (zhruba o polovinu vzácnější je opačný jev: mateřské buňky v potom­kovi); také u 8 % dvojvaječných dvojčat a u 21 % trojčat nacházíme krevní buňky jejich sourozenců. Běžnost fétomaternálního mikrochimérismu u pri­mátů (nejčastěji u jihoamerických drápkatých opiček, které obvykle rodí dvojčata) budí jisté rozpaky: není ono to nakonec k něčemu dobré?

Tak třeba: nevracejí se buňky plodu z matčina těla zpátky do vyvíjejícího se plodu, obohacené o imunologické informace z již vyvinutého matčina těla? Nedostávají se takhle do nás buňky předchozích plodů téže matky, ale možná jiných otců, které nějakou dobu pobý­valy v těle matky? Nezískává matka nějaké imunitní výhody z přítomnosti buněk s otcovskými geny? A nenastávají snad spontánní potraty prostě ve chvíli, kdy už matka požadovaného imunitního zisku dosáhla? Je nápadné, že vzbouření imunit­ního systému, „autoimunitní choroby“ (třeba revmatoidní artritida a lupus erythe­matodes), se vyskytují nejčastější u žen, a to u žen středního věku s předchozími repro­dukčními problémy, jako jsou třeba spontánní potraty. Nemohou za to otcovské geny v chimérických buňkách, řídící imu­nitní odpověď matky proti spermiím a plo­dům jiných otců? A zase z jiného soudku: ženy s nádorem prsu mají méně fetálních buněk – nefungují tyto buňky prostě jako mladší „kmenové buňky“ s léčivými účinky? (A nejsou tedy nakonec potraty zdravé?)

Samé otázky… Čím dál častěji se nacházejí mužské buňky (tedy buňky s chromozomem Y) v ženských tkáních, často i v mozkových. Netušíme, co tam dělají, a netušíme, kde se tam vzaly. Jsou to buňky mužského plodu (třeba i po­traceného, protože mnohé ženy s mužskými buňkami nikdy neměly syna, jehož existence si byly vědomy), takže chromo­zomy Y pocházejí od sexuálního partnera ženy (anebo přišly přímo z jeho ejaku­látu)? Anebo je to složitější a do hry vstu­pují i další generace, a mužské buňky se do těla ženy dostaly z těla její matky, kde dlouhou dobu žily, původem tedy z mat­čina sexuálního partnera, nebo z matčina mužského plodu, neboli vlastně z bra­tra. Nevíme, ale je toho nějak nápadně mnoho (Apari a Rozsa, 2009).

Tento text je úryvkem z knihy:
Jan Zrzavý, Hynek Burda, David Storch, Sabine Begallová, Stanislav Mihulka
Jak se dělá evoluce
Labyrintem evoluční biologie

Argo a Dokořán 2017
O knize na stránkách vydavatele

obalka-knihy

Středověk - ilustrační obrázek. Rukopis rukopisu Ruralia commoda, 14. století, licence obrázku public domain

Středověká Praha

Praha se od říšských i polských velkoměst lišila tím, že nebyla multifunkční. Pražská řemeslná produkce …

2 comments

  1. pavel houser

    „Když se zkoumalo, zda jsou děti Lydie Fairchildové opravdu dětmi
    muže, s nímž se soudila o alimenty, dospělo se k nečekanému výsledku:
    jeho děti to jsou, ale její ne.“ samozrejme hezke vysvetleni by bylo i jine – zamena v porodnici na malem meste. mistni playboy, polovina deti v te dobe rozenych byla jeho? 🙂

  2. Velmi zajímavý článek.. Další informace o této problematice najdete také zde – https://www.genomia.cz/cz/chimerismus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *