Viry, zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Citlivost antigenních testů se skokově liší

Mezi devíti nejčastěji používanými antigenními testy pro samotestování na SARS-CoV-2 ve školách, institucích a firmách jsou z pohledu jejich citlivosti významné rozdíly. Vyplývá to ze studie české biotechnologické společnosti Bioinova, která testování provedla na v ČR nejrozšířenější takzvané britské mutaci koronaviru. Zatímco při vysoké koncentraci viru je pozitivní signál s různou intenzitou pozorován u všech devíti antigenních testů, tak snížení koncentrace na tisíc virových partikulí na jeden mililitr registrují pouze čtyři z nich. Na další snížení virové nálože o polovinu už reagují pouze tři testy od tří různých výrobců: Humasis, ACON Biotech a ABBOTT. Nízkou přítomnost koronaviru prokáže pouze třetina antigenních testů.
Studie byla realizována 31. března 2021 odborným týmem pod vedením MUDr. Petra Bauera, PhD. v laboratořích společnosti Bioinova. „Zaměřili jsme se na srovnání devíti nejčastěji používaných antigenních testů pro samotestování ve školách, institucích a firmách. Sledovali jsme přitom citlivost jednotlivých testů na různou koncentraci viru,“ říká ke studii Petr Bauer.
Pro hodnocení testů byl použit inaktivovaný kmen SARS-CoV-2 takzvané britské mutace, která je v České republice v současnosti nejrozšířenější variantou koronaviru. Pro účely testování byly vybrány testy výrobců ABBOTT, ACON Biotech, ECOTEST, Humasis, nal von minden, LEPU MEDICAL TECHNOLOGY, REALY TECH, SD BIOSENSOR (Roche) a Singclean Medical Products.
Studie byla provedena na třech různých úrovních virové nálože. „Při nejvyšší koncentraci viru byl pozitivní signál s různou intenzitou pozorován u všech testovaných souprav. Na koncentraci tisíc virových partikulí na mililitr už reagovali pouze čtyři testy,“ doplňuje Petr Bauer.
„Při dalším snížení virové nálože o polovinu, na 500 virů na mililitr, reagovaly pozitivně už jen tři testy od výrobců Humasis, ACON Biotech a ABBOTT. Prokázaly až 20x vyšší citlivost, a tedy i účinnost než testy, které registrovaly přítomnost viru pouze při vysoké virové náloži,“ uzavírá Petr Bauer.
Podrobnosti o studii

tisková zpráva společnosti Bioinova

Bioinova je česká biotechnologická společnost se sídlem v Praze zaměřující se na výzkum a vývoj moderní buněčné terapie. Vyvíjí léčebné přípravky na základě kmenových a jiných buněk získaných z kostní dřeně a tukové tkáně.

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *