Foto: © Dollar Photo Club
Foto: © Dollar Photo Club

Destrukce nervů v ledvinách není proti vysokému tlaku účinná

Vědecký tým 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ve spolupráci s kolegy z několika dalších institucí zjistil, že rezistentní vysoký krevní tlak je efektivnější léčit lékem spironolaktonem, než využívat destrukce nervové tkáně kolem ledvin, tedy metodu tzv. katétrové renální denervace (RDN). „Výsledky studie prokázaly, že renální denervace nemá dostačující efekt na pokles krevního tlaku. Potvrdily, že nepatří k běžným způsobům léčby rezistentní hypertenze, ale že součástí terapie pacientů trpících tímto onemocněním by měl být právě spironolakton,“ uvedl jeden z řešitelů studie MUDr. Ján Rosa, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Hypertenze patří mezi nejčastější srdečně-cévní onemocnění – postihuje 30 až 40 procent dospělých. O rezistentním vysokém krevním tlaku (rezistentní hypertenzi) se hovoří v případě, kdy se i přes více kombinací léků nedaří snížit krevní tlak na žádané hodnoty. Rezistentní hypertenzí trpí pět až deset procent všech hypertoniků – jen v České republice to může být zhruba 300 000 pacientů.

Katetrizační RDN znamená destrukci takzvaných sympatických nervových pletení v oblasti ledvin pomocí radiofrekvenční energie. Přerušení vláken by mělo způsobit snížení krevního tlaku. Výkon se provádí vpichem přes stehenní tepnu a zavedením katétru (hadičky) do ledvinných tepen. RDN představovala novou naději v léčbě vysokého krevního tlaku, zejména pro pacienty s těžkou rezistencí. Po pilotních projektech z roku 2011 s na první pohled vynikajícími výsledky se tato metoda rozšířila celosvětově a v některých zemích začala být hrazena ze zdravotního pojištění.

Ve studii Prague-15 porovnávali výzkumníci v několika hypertenzních centrech České republiky katétrovou renální denervaci s terapií lékem spironolaktonem, jenž se již běžně používá k léčbě rezistentní hypertenze. „Celkem bylo zařazeno 106 pacientů. Výsledky prokázaly, že spironolakton byl ve snižování krevního tlaku během jednoho roku efektivnější,“ uvedl dr. Rosa.

Doplnil, že studie svými výsledky přispěla i k tomu, že výrazně dražší léčba – invazivní RDN se nedostala do mezinárodních doporučení (guidelines) pro léčbu hypertenze jako doporučená metoda. „Katétrová RDN tedy i nadále zůstává metodou experimentální a nepatří k rutinním přístupům v léčbě rezistentního vysokého krevního tlaku,“ dodal.

Děkan 1. lékařské fakulty UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., připomněl, že tým obdržel za tento výzkum Cenu Bedřicha Hrozného Univerzity Karlovy za tvůrčí počin pro rok 2016 a MUDr. Rosa navíc získal výroční cenu Discovery Award 2015 v kategorii Inovativní klinické, diagnostické a preventivní přístupy.

Studie Prague-15 se účastnil tým autorů z Centra pro hypertenzi III. interní kliniky 1. LF UK a VFN (prof. MUDr. Jiří Widimský jr., CSc., MUDr. Ján Rosa, Ph.D., doc. MUDr. Tomáš Zelinka, CSc., doc. MUDr. Robert Holaj, CSc., MBA, MUDr. Ondřej Petrák Ph.D., MUDr. Branislav Štrauch, Ph.D., MUDr. Tomáš Indra, Ph.D., MUDr. Zuzana Krátká, Ph.D.) ve spolupráci s dalšími pracovišti VFN (MUDr. Ing. Lukáš Lambert, Ph.D., Radiodiagnostická klinika 1. LF UK a VFN) a společně s kolegy z Kardiocentra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK (prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., doc. MUDr. Petr Toušek, Ph.D., MUDr. Karol Čurila, Ph.D., MUDr. Petr Waldauf, MUDr. František Bednář, Ph.D.), Kardiocentra Fakultní nemocnice Olomouc (prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., MBA, doc. MUDr. Jan Václavík, Ph.D., MUDr. Eva Kociánová) a Kardiocentra Nemocnice Podlesí Třinec (MUDr. Marian Branny, Ph.D., MUDr. Igor Nykl, MUDr. Otakar Jiravský, MUDr. Gabriela Rappová).

tisková zpráva 1. lékařské fakulty UK

CESNET ověřil nasazení 400G QSFP-DD transceiverů pro vysokorychlostní přenosy na rekordní vzdálenost 846 km

Testovací trasa mezi Prahou a Brnem měřila celkem 846 kilometrů, nevyužívala RAMAN zesilovače… Sdružení CESNET …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *