(c) Graphicstock

Dílna pro kutily – CNC i laserová řezačka

JIC otevírá první nonstop veřejně dostupnou digitální dílnu světového formátu s vybavením za 3 miliony korun. Dílnu může využívat po registraci kdokoliv. V  prostorách vzniknou prototypy produktů místních startupů, projekty kutilů a studentů i umělecká díla. Cílem dílny je zpřístupnit veřejnosti drahé přístroje a přitáhnout více podnikavých lidí k technickým oborům.
Na ploše 182 metrů čtverečních jsou k dispozici tři laboratoře. Elektrodílna nabízí čtyři pracoviště s pájkami, osciloskopy, elektrickým nářadím a vybavením pro internet věcí (IoT). Mechadílna je vybavená portálovou CNC frézkou, pilou, bruskou, vrtačkou a dalšími nástroji a přístroji. 3D dílna nabízí laserovou řezačku, 3D tiskárny, 3D skener a řezací plotter. „Zájemci můžou využít pravidelné FabLab Tour, na které je provede pracovník laboratoře a představí jim jak možnosti jejích přístrojů, tak její fungování. Koná se každou středu od 18 hodin, registrace není potřebná,“ zve k prohlídce dílny manažer FabLab Brno Tomáš Mejzlík.
FabLab Brno je největší veřejnou digitální dílnou svého rozsahu v České republice. Ve svých prostorách ji vybudoval JIC (Jihomoravské inovační centrum), který se snaží dlouhodobě na jižní Moravě rozvíjet podnikání v oblastech, které mají ekonomickou budoucnost. Mezi ně patří i v  kraji tradičně silné technické obory. „Začít v nich podnikat je ale vysoce riskantní krok. Jednou z bariér vstupu na trh jsou vysoké vstupní náklady na technologické vybavení a přípravu prototypů a s tím související vysoké riziko zmařených investic. Nová laboratoř tato rizika pomůže snížit a zároveň bude motivovat zájemce,“ uvádí náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula. Právě kraj věnoval na laboratoř většinu finančních prostředků. Ke zmíněné osvětě poslouží pravidelná školení a workshopy, jak s přístroji zacházet, a to pro veřejnost i pro školy v regionu.
Hlavním partnerem FabLabu je Honeywell, přední světová softwarově průmyslová společnost, která plně vybavila laboratoř zaměřenou na internet věcí. V této laboratoři si návštěvníci budou moci vyzkoušet práci s různými typy zařízení – od malých čidel přes roboty až po ovládání dronů. „V projektu spatřuji velkou příležitost rozvíjet mladé talenty i veřejnost z technologického, inovativního a digitálního hlediska, což je náš dlouhodobý cíl,“ říká Jiří Tomíček, viceprezident a generální ředitel společnosti Honeywell Technology Solutions v České republice.

tisková zpráva Jihomoravského inovačního centra

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *