O pomoc při pořizování unikátních záběrů církevního objektu kostelu Sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí byla požádána skupina Multi-robotických systémů, působící na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Mladí vědci snímali 22. září obtížně přístupná místa historických interiérů.
Snímání vysoko položených míst kopule kostela, která jsou jinak dostupná jen pomocí lešení, umožní správcům kostela lépe prozkoumat jednotlivé fresky a sochy a zjistit jejich stav. Duchovní Martina Viktorie Kopecká k dnešnímu mapování objektu říká: „Velice nás těší, že se nám podařilo s Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze tuto spolupráci dohodnout. Unikátní záběry nám mohou pomoci i s určením autorů historických maleb, u kterých zatím tvůrce jen odhadujeme.“
Tým Dr. Martina Sasky na místě vyzkoušel i unikátní techniku, založenou na vzájemné stabilizaci formace autonomních helikoptér, kde jedna z helikoptér nese kameru a ostatní helikoptéry nesou zdroj světla osvětlující scénu v předem určeném úhlu. Právě tento úkol skupina Multi-robotických systémů zkoumá.
„Byla to pro nás velice zajímavá zkušenost a jsem rád, že jsme si novou technologii mohli vyzkoušet na tak výjimečném místě, jako je kostel svatého Mikuláše,“ říká k dnešní akci Dr. Saska a dodává: „Je to pro nás unikátní příležitost nasnímat senzorická data v takto neobvyklém místě. Získaná informace nám umožní dále vyvíjet algoritmy umělé inteligence v multirobotických systémech a asistivní technologie pro podporu operátora helikoptéry v interiérech historických budov.“
Superpočítače sestavené HPE obsadily přední příčky v nových žebříčcích
Superpočítače sestavené společností Hewlett Packard Enterprise (HPE) se umístily v aktuálním listopadovém vydání žebříčku TOP500 nejvýkonnějších …