Google dále vylepšil překladač

Aplikace Překladač Google umožňuje v reálném čase vizuálně přeložit tištěné texty v cizím jazyce. Společnost Google dnes představila její vylepšení – k původně překládaným sedmi jazykům přibylo dalších dvacet, včetně češtiny. Pomocí fotoaparátu aplikace zobrazí a identifikuje text, který chcete přeložit. Ten na displeji okamžitě nahradí stejným obrazem s překladem v požadovaném jazyce. Vše funguje zdarma a bez připojení k internetu.

Každému se asi někdy stalo, že se v zahraničí v restauraci díval do jídelního lístku a netušil, jaké jídlo si vlastně objednává. Přesně pro takové situace je určená aplikace Překladač Google a její okamžitý vizuální překlad (známý jako Word Lens). Pokud je překládaný text v jednom z podporovaných jazyků, stačí spustit aplikaci a nastavit požadované jazyky. Poté se klikne na fotoaparát, který se namíří na překládaný text. Tím může být třeba menu v restauraci, cedule na ulici, seznam surovin, návod k použití nebo tlačítko na pračce. Přímo před očima se text na obrazovce telefonu změní v jiný jazyk.

Aplikace Překladač Google k původním sedmi jazykům nově umožňuje vizuální překlad dalších 20 řečí. Z a do angličtiny je možné překládat také slovenštinu, maďarštinu, rumunštinu a další. Vše navíc funguje bez připojení k internetu a mobilních dat, stačí si pro vybrané jazyky stáhnout malé, asi 2MB, jazykové balíčky. Proto se tato funkce může stát pomocníkem při cestování do zahraničí, ale jistě ji ocení i turisté přijíždějící do ČR. Novinka funguje na zařízeních se systémy Android a iOS a bude dostupná během několika dní.

Konverzační režim (Android a iOS)

Druhým zlepšením, které Google uvedl, je rychlejší a plynulejší konverzační režim Překladače, a to i na pomalých mobilních sítích. Ten umožňuje snadnější a přirozenější tlumočení rozhovoru mezi dvěma nebo více účastníky ve dvou různých jazycích. Frázi v jednom jazyce stačí namluvit do mikrofonu mobilního zařízení. Aplikace řeč identifikuje, automaticky ji přeloží do požadovaného jazyka a nahlas přečte. Následně druhá osoba namluví odpověď ve své mateřštině a Překladač ji opět vysloví v druhém jazyce.

Překladač Google však nabízí mnoho dalších praktických funkcí, které se hodí nejen při cestování během dovolených.

Režim fotoaparátu (Android a iOS)

Pokud není pro překládaný jazyk ještě dostupná funkce okamžitého vizuálního překladu, je možné využít druhý nejjednodušší způsob tzv. režim fotoaparátu. Ten je k dispozici pro 37 řečí a navíc je možné takto překládat mezi všemi těmito jazyky navzájem. V aplikaci pro Android i iOS stačí vyfotit slovo nebo celý text, ten zvýraznit prstem a na displeji se zobrazí jeho překlad.

Režim ručního psaní (Android and iOS)

Jazyky jako čínština a thajština používají neobvyklá písma, která často mohou působit potíže, pokud se snažíme vyslovit nebo napsat slovo, které potřebujeme přeložit. Proto existuje v Překladači režim ručního psaní. Jednoduše se prstem na display nakreslí slovo nebo písmeno a aplikace okamžitě zobrazí jeho překlad.

Cizí jazyky i bez přístupu k internetu – Offline jazyky (Android)

Majitelé telefonu nebo tabletu se systémem Android si mohou stáhnout potřebné jazykové balíčky do svého přístroje ještě před tím, než vycestují. Mohou tak potom slovník využívat i bez připojení k internetu a nemusí se děsit poplatků za datový roaming.

Komunita nadšenců

V roce 2015 spustil Google komunitu pro vícejazyčné mluvčí, kteří pomáhají korekturami zlepšit kvalitu překladů. Mohou si zobrazit frázi a přeložit ji, opravit existující nebo překlad ohodnotit. Od spuštění již bylo díky nim upraveno více než 100 milionů slov a frází ve více než 90 jazykových kombinacích. Do této komunity se může zapojit každý, kdo má zájem vylepšovat překlady jazyků, které ovládá.

Překládané jazyky (abecedně)

původně:
angličtina, francouzština, italština, němčina, portugalština, ruština, španělština

přidané:
bulharština, čeština, dánština, filipínština, finština, chorvatština, indonézština, katalánština, litevština, maďarština, nizozemština, norština, polština, rumunština, slovenština, švédština, turečtina, ukrajinština

+ z angličtiny do hindštiny a thajštiny

Statistiky

Překladač Google přeloží 100 miliard slov denně do 90 jazyků
95 % aktivit se uskuteční mimo USA
1 ze 6 lidí s přístupem na internet používá Překladač každý měsíc

Tisková zpráva společnosti Google

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *