Hvězdokupa RCW 38 v infračerveném světle. Kredit: ESO/VVVX survey (výřez)

Hvězdokupa odhaluje své barvy na úžasném snímku ESO s 80 miliony pixelů

Evropská jižní observatoř (ESO) zveřejnila úžasný snímek hvězdokupy RCW 38 o velikosti 80 milionů pixelů, který pořídil dalekohled VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) nacházející se v chilské poušti Atacama.

Seznamte se s barevnou extravagancí hvězdné školky RCW 38, která se nachází asi 5500 světelných let od nás v souhvězdí Plachet. Tato hvězdná porodnice s úchvatnými pruhy a víry se rozhodně nebojí hýřit barvami. Od zářivě růžové barvy plynných mračen až po pestrobarevné tečky, které jsou mladými hvězdami – na tomto snímku je vše.

V porovnání s naším Sluncem, které je se svým stářím přibližně 4,6 miliardy let ve stabilní fázi svého života, jsou hvězdy v RCW 38 ještě velmi mladé. RCW 38 je stará méně než milion let a obsahuje asi 2000 hvězd, které vytvářejí tuto psychedelickou krajinu. Tato mladá hvězdokupa je plná aktivity, což z ní činí zajímavý cíl pro pozorování astronomů.

Hvězdokupy jsou jako obří papiňáky, které obsahují všechny ingredience pro vznik hvězd: hustá plynná mračna a neprůhledné shluky kosmického prachu. Když se tato směs plynu a prachu zhroutí pod vlastní gravitací, zrodí se hvězda.

Silné záření těchto nově vzniklých hvězd způsobuje, že plyn, který hvězdokupu obklopuje, jasně září a vytváří růžové odstíny, které vidíme v RCW 38. Je to skutečně úchvatná podívaná! Přesto nám ve viditelném světle zůstává mnoho hvězd v hvězdokupě RCW 38 skryto, protože nám v pohledu na ně brání onen prach.

Právě zde přichází na řadu dalekohled VISTA na observatoři ESO v Paranalu: jeho kamera VIRCAM pozoruje infračervené světlo, které na rozdíl od viditelného světla může téměř nerušeně procházet prachem, a odhaluje tak skutečné bohatství hvězdokupy RCW 38. Nejednou také vidíme mladé hvězdy uvnitř prachových kokonů nebo chladné „neúspěšné“ hvězdy známé jako hnědí trpaslíci.

Tento infračervený snímek byl pořízen během průzkumu VVV (VISTA Variables in the Vía Láctea), v jehož rámci vznikla dosud nejpodrobnější infračervená mapa naší domovské galaxie. Podobné průzkumy odhalují dosud neznámé astronomické objekty nebo nám poskytují nový pohled na ty již známé.

Od pořízení tohoto snímku odešla po působivém období do důchodu věrná kamera VIRCAM dalekohledu VISTA, která od roku 2008 provedla velké množství přehlídkových pozorování. Ještě letos teleskop obdrží zcela nový přístroj s názvem 4MOST, který bude shromažďovat spektra 2400 objektů najednou na velké ploše oblohy. Jak se VISTA znovu rodí, její budoucnost vypadá jasně.

tisková zpráva Evropské jižní observatoře 2025/3

Nová studie odhaluje populační historii největší pastevecké skupiny v Africe

Fulbové jsou pastevci obývající západní oblasti Afriky od Čadského jezera až po pobřeží Atlantiku. Navzdory …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *