564 orgánů, nejvíc v historii, loni transplantovali chirurgové IKEM. Rekord padl i v počtu transplantovaných ledvin. Institut klinické a experimentální medicíny tak zůstává lídrem transplantací v České republice.
V roce 2024 týmy IKEM provedly 156 odběrů orgánů od zemřelých dárců, v 11 případech šlo o cizince. Díky nim a programům žijících dárců se transplantovalo 308 ledvin, 153 jater, 61 srdcí, 40 slinivek.
„Průměrný věk dárců se pohyboval kolem 56 let. Odběry orgánů provádíme i u starších lidí. Nejstaršímu bylo loni 89 let,” říká přednosta TransplantcentraIKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc. Nejčastěji transplantovaným orgánem byly ledviny. 280 ledvin bylo od zemřelých dárců a 28 od žijících. Ve 14 případech se jednalo o takzvanou duální transplantaci, při které dostane pacient dva tyto orgány zároveň. „Jedná se o ledviny, které nemají samostatně dostatečnou funkci. Pokud ale použijeme celý pár, jejich kombinace může zajistit dostatečnou filtraci u příjemce, který by se jinak transplantace dočkal třeba i výrazně později nebo vůbec,” vysvětluje přednosta Transplantcentra IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.
Kardiochirurgové transplantovali 61 srdcí, historicky nejvyšší počet v novém tisíciletí. „Jsme velmi potěšeni, že se nového srdce loni dočkalo tolik našich nemocných. Přispělo k tomu maximální nasazení a spolupráce řady týmů, ale i například využití metody bijícího srdce Transmedics u 12 pacientů, u kterých by se jinak transplantace nemohla uskutečnit.” popisuje přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie prof. MUDr. Ivan Netuka, Ph.D.
Zásluhu na vysokém počtu transplantací mají i kardiologové z IKEM. „Snažíme se optimalizovat proces vyšetřování pacientů s pokročilým srdečním selháním ve spolupráci s referujícími pracovišti z celé republiky tak, abychom zachytili každého pacienta, který by mohl mít přínos z implantace mechanické srdeční podpory nebo transplantace srdce“ doplňuje přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiologie IKEM, prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc.
Počet transplantací od žijících dárců vzrostl u jater. Počet těchto výkonů byl nejvyšší za poslední tři roky, tedy od začátku programu. „Mimo jiné jsme provedli v ČR historicky první transplantaci jater od žijícího dárce pro selhání po resekci, poprvé v ČR také transplantaci u dítěte s akutním jaterním selháním.
Poprvé na světě jsme provedli re-transplantaci všech orgánů dutiny břišní s ponecháním původní stěny břišní,” uvádí přednosta Kliniky transplantační chirurgie prof. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS. Transplantační týmy institutu pokračovaly i v programu víceorgánových transplantací včetně stěny břišní, které patří mezi nejsložitější chirurgické výkony. IKEM opět jedničkou v transplantacích. Loni tu chirurgové transplantovali nejvíce orgánů v historii.
IKEM si dlouhodobě udržuje prvenství v České republice – zajišťuje více než 60 % všech transplantací. Dostupnost těchto výkonů na milion obyvatel patří mezi nejvyšší v Evropě. „Naše výsledky jsou nejen odrazem špičkové odbornosti našich lékařů, ale také vynikající spolupráce s dárcovskými nemocnicemi. Bez nich by náš program nemohl dosahovat takových úspěchů,“ zdůraznila Ing. Helena Rögnerová, ředitelka IKEM.
Významnou součástí transplantačního programu je také mezinárodní spolupráce. IKEM poskytl v loňském roce 4 orgány do 4 zemí. Konkrétně se jednalo o Slovensko, Rakousko, Maďarsko a Polsko. Troje játra IKEM darovalo Slovensko. Nadále pokračovala také významná spolupráce s Izraelem, kdy proběhla už pátá párovávýměna ledvin, kdy dárce z České republiky daroval svoji ledvinu pacientovi v Izraeli, dárce z Izraele pak tomu českému.
Transplantace v IKEM za rok 2024
transplantovaných orgánů celkem: 564 + 7 transplantací Langerhansových ostrůvků
celkový počet zemřelých dárců: 156