Srdce a játra od jednoho dárce jednomu příjemci. Historicky první kombinovanou transplantaci těchto dvou orgánů v průběhu jednoho dne provedly týmy z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Náročná operace byla nevyhnutelná. Pacienta ohrožovalo na životě nejen těžké srdeční selhání, ale i cirhóza jater. Čeští lékaři se proto nebáli překročit zdravotnické standardy, které jsou ve světě doporučené. I díky tomu zachránili pacientovi život.
Těžké srdeční selhání a cirhóza jater při městnání – tak zněla diagnóza, která Petrovi Tonovi (59 let) obrátila život o 180 stupňů. Ještě letos na jaře si nedokázal představit, že by mohl vyjet bez obav na kole, na výlet do přírody nebo pracovat na zahradě. Zhoršující se zdravotní stav rozhodl o urgentní transplantaci srdce a jater zároveň. „Srdce je důmyslná pumpa, která nám udržuje oběh krve v těle a zajišťuje zásobování orgánů živinami a kyslíkem. Petr Ton měl pokročilé srdeční selhání, kdy už mu nezabírala žádná léčba. A najednou mu svitla naděje na uzdravení,“ přibližuje MUDr. Lenka Hošková, lékařka Oddělení srdečního selhání Kliniky kardiologie IKEM, potíže dnes již transplantovaného pacienta. „Přes pět let jsem se intenzivně léčil, ale nic mi nezabíralo. Když se naplno rozjely zdravotní komplikace u onemocnění srdce v kombinaci s játry, tak bylo rozhodnuto. Zachránit mi život mohla jen transplantace obou orgánů,“ popisuje Petr Ton.
První kombinovanou transplantaci srdce a jater provedly začátkem června 2017 společně operační týmy Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM pod vedením přednosty doc. MUDr. Ivana Netuky, Ph.D. a Kliniky transplantační chirurgie IKEM pod vedením přednosty doc. MUDr. Jiřího Froňka, Ph.D. FRCS. „V prví fázi byla důležitá zejména detailní strategie ke startu nového programu v IKEM. Podstatná byla také důkladná indikace. To vše probíhalo na úrovni jednání a spolupráce se Společností pro orgánové transplantace ČLS JEP. Po důkladné rozvaze jsme se navíc v IKEM rozhodli i pro inovativní přístup, a to, že i v případě možné oběhové nestability pacienta po transplantaci srdce provedeme v zápětí transplantaci jater. Pro tento případ jsme byli připraveni okamžitě zavést dlouhodobý mimotělní oběh s vícestupňovu žilní drenáží, tzv. ECMO (Extracorporeal membrane oxygenation). Ve finále jsme díky vhodně zvolené strategii ke stabilizaci pacienta nemuseli k ECMO podpoře přistoupit a ušetřili jsme tak čas i možné následné komplikace. Pro hladký průběh i řešení případných neočekávaných situací bylo klíčové, aby spolu oba operující týmy úzce spolupracovaly a zajistily tak optimální průběh výkonu, který dohromady trval přibližně 9 hodin,“ říká přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM doc. MUDr. Ivan Netuka, Ph.D.
Transplantace jater byla v případě Petra Tona taktéž nevyhnutelná. Docházelo u něj k městnání a přestavbě jaterní tkáně a kvůli tomu i tento životně důležitý orgán přestával fungovat. Proto lékaři IKEM
přistoupili k razantnímu kroku. I přes světově doporučované postupy se rozhodli provést transplantaci jater i v případě, že nově voperované srdce nebude ihned fungovat tak, jak má. „Transplantace jater je důležitý operační výkon, který nejen zlepšuje kvalitu života pacienta, ale ve spoustě případů zachraňuje život, jako tomu bylo i v případě pana Petra Tona. I proto jsme se odvážili překročit zavedené standardy a zvolili strategii sekvenční izolované transplantace, kdy využijeme při transplantaci jater ke stabilizaci pacientova stavu podporu ECMO. Světová zkušenost je taková, že pokud by byla prokázána nestabilita funkce srdce před transplantací jater, tak zdravotnická zařízení ve světě již druhou transplantaci neprovádějí. My se však rozhodli jinak, nechtěli jsme připustit neprovedení transplantace jater z důvodu nestability pacienta časně po transplantaci srdce. Podpora oběhu s užitím ECMO nakonec nebyla nutná, i tak byl pro nás zvolený postup cennou zkušeností. Oba orgány začaly fungovat ihned po transplantaci, částečně jistě i díky rychlému průběhu obou výkonů a sehranosti obou týmů. Vše se zdárně zvládlo, pacinetovi jsme zachránili život,“ podotýká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS.
Kombinovaná transplantace orgánů je týmovou prací napříč několika odděleními. Od koordinátorů, přes operační týmy až po anesteziology a jejich následnou péči o pacienta. Stejně tomu bylo i v případě této
operace, kdy společně spolupracovaly i dva týmy anesteziologické – jeden z Kardiocentra a druhý z
Transplantcentra. „Operační výkon byl bez komplikací, i tak ale následovala speciální pooperační intenzivní péče. Především se jednalo o zahájení imunosupresivní léčby podle speciálního dávkování. A abychom předešli možnému riziku infekce, preventivně jsme také pacientovi podávali antibiotika a antivirotika,“ vysvětluje MUDr. Eva Kieslichová, Ph.D., přednostka Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM, a dodává: „Protože pacientův stav byl opravdu dobrý, odpojit ho od podpůrných přístrojů, jako je třeba umělá ventilace, jsme mohli už po 60 hodinách a po pěti dnech byl přeložen na transplantační JIP.“ Nyní, tři měsíce od výkonu, je jeho stav velmi dobrý, pravidelně chodí na lékařské kontroly a pomalu se vrací k běžnému životu.
„Nastartováním nového a ještě k tomu kombinovaného programu transplantace srdce a jater náš Institut dokazuje, že se nebojí neustále posouvat hranice českého zdravotnictví. Nejenže naši chirurgové
provádějí operace světového charakteru, ale navíc vždy přijdou ještě s inovativními prvky. IKEM se na spuštění tohoto programu usilovně připravoval několik měsíců a je vidět, že se to opět vyplatilo. Tento mezinárodně relativně málo prováděný výkon má již nyní ve světě povzbudivé výsledky srovnatelné s izolovanými transplantacemi jednotlivých orgánů. Doufám tedy, že se po několika letech stane i běžně prováděnou metodou u nás a výsledky budou stejně příznivé,“ uzavírá ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman, Ph.D.
• Institut klinické a experimentální medicíny je jedním z mála center v České republice, která provádějí
kombinované programy transplantací srdce a dalšího orgánu:
– program transplantace srdce a ledvin byl v IKEM odstartován v roce 2002 a zatím jej
podstoupilo 7 pacientů;
– transplantaci srdce a plic lékaři v IKEM ve spolupráci s III.chirurgickou klinikou ve FN v Motole
provádějí od roku 2007 a doposud tento zákrok proběhl u 3 pacientů;
– další kombinovaná transplantace srdce a jater by měla proběhnout ještě v tomto roce
• Klinika kardiovaskulární chirurgie IKEM je v posledních letech na předním místě mezi
kardiochirurgickými pracovišti v České republice. Pyšní se hned několika českými i světovými
prvenstvími s inovativními metodami léčby a provádí úplné spektrum kardiochirurgických výkonů
včetně kombinovaných transplantací srdce. Jen letos provedli lékaři v IKEM 31 transplantací srdce, což
je o mnoho více než bývá každoroční půlroční průměr.
• Klinika transplantační chirurgie se v posledních letech pyšní mnohými českými prvenstvími. Od
transplantačních programů nových orgánů jako je tenké střevo nebo děloha, přes významné rozšíření
zavedených programů transplance jater (split, transplantace od živého dárce) nebo ledvin (párové a
řetězové výměny).
• Platformou pro přípravu strategie tohoto nového programového přístupu v IKEM se stala Společnost
pro orgánové transplantace (SOT ČSL JEP).