Institut klinické a experimentální medicíny drží transplantační program téměř na stejné úrovni jako v minulých letech. Chirurgové institutu loni transplantovali 528 orgánů, což je o pouhých 14 méně než v rekordním roce 2021. Celkově tak IKEM zajišťuje 60 % transplantací v České republice.
Zdravotnické týmy IKEM uskutečnily 162 odběrů od zemřelých dárců, transplantovaly 300 ledvin, 140 jater, 51 srdcí, 31 slinivek, 5 Langerhansových ostrůvků a 1 tenké střevo. „IKEM není jen největším transplantačním centrem České republiky, ale patří i mezi nejaktivnější v celé Evropě. Dostupnost transplantací v Česku přepočteno na milion obyvatel patří ve srovnání s evropskými státy k nejlepším. Je ale třeba poděkovat nejen všem týmům z IKEM, ale také dárcovským nemocnicím, bez jejichž dárcovské aktivity by nemohl fungovat náš transplantační program,“ říká Ing. Michal Stiborek, MBA, ředitel IKEM.
V loňském roce se již tradičně nejvíce transplantovaly ledviny. „V roce 2022 bylo v IKEM transplantováno celkem 300 ledvin. Většina pacientů dostala ledvinu od zemřelého dárce orgánů, v 28 případech byl dárcem příbuzný nebo blízký pacienta. Za velkou transplantační aktivitou stojí především perfektní spolupráce s dárcovskými nemocnicemi v ČR, převozy dárců orgánů ze spolupracujících pracovišť přímo do IKEM, ale také častější odběry orgánů od cizinců, kteří pobývali v ČR. Tím, že provádíme často odběr orgánů přímo v IKEM navíc napomáháme našim kolegům z dárcovských nemocnic,“ říká prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM.
Rok 2022 byl v IKEM výjimečný v rozvoji programu transplantací jater od žijícího dárce dospělému pacientovi. První taková operace proběhla na začátku února 2022, kdy polovinu svých jater darovala vážně nemocné pacientce její sestra. Do té doby byla takto transplantována játra jen ve třech případech, a to dětským pacientům. „V loňském roce jsme měli celkem 9 žijících dárců, kteří se rozhodli pomoci svému blízkému, který by se jinak životně důležitého orgánu nedočkal. Transplantace u dospělých je složitější, protože je nutné od žijícího dárce odebrat mnohem větší část jater, přičemž chirurg nesmí ohrozit jeho zdraví a život. I proto se na tyto nejtěžší výkony připravujeme i pomocí virtuální reality, která nám umožní se podívat na orgán nejen zvenku, ale i na všechny struktury uvnitř jater,“ popisuje přednosta Kliniky transplantační chirurgie prof. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D.
IKEM také významně zvýšil počet transplantovaných srdcí. 51 pacientů dostalo novou naději na život, 10 z nich zásluhou přístroje na převoz bijícího srdce. „Speciální přístroj IKEM používá od podzimu 2019. Jde o unikátní zařízení pro transport a rekondici bijícího srdce ve fyziologických podmínkách od zemřelého dárce k příjemci, čímž se podstatně rozšiřuje nabídka použitelných orgánů k transplantaci. Tehdy jsme avizovali, že chceme s pomocí této průlomové metody zvýšit počet transplantací srdce o nejméně 10 %. V loňském roce se nám nicméně podařilo tento závazek dokonce významně překonat, a to hned u 20 % případů. Díky přístroji jsme tak zachránili život 10 pacientům navíc,“ uvádí přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie prof. MUDr. Ivan Netuka, Ph.D.
Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury
Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …