Pokud trpíte neukojitelnou touhou po vybalení dronu, s jehož výběrem jsme vám poradili minule, a chtěli byste hned kopnout do vrtulí, tak zvolněte tempo. Zejména pokud jste si koupili “black box” (krabici, o které nevíte, co v ní je = bez seznámení s produktem) bez řádného zaškolení. Aspektů, které je třeba zohlednit, je celá řada – pojďme si je rozebrat step-by-step.
U dronů DJI pomohou aplikace DJI Go / DJI Go 4.0
Nejdřív se seznamte s uživatelským rozhraním pro ovládání dronu a zaměřte se zejména na oblast nastavení výšky pro bezpečný návrat (Return to home altitude), kterou budete přizpůsobovat vždy s ohledem na prostor, kde budete létat. Aktivujte si senzory pro detekci překážek (pokud jimi dron disponuje) a vyhledejte nastavení kalibrace kompasu, kterou doporučuji provést před každým vzletem, abyste včas detekovali případné elektromagnetické pole (elektromagnetismus vychází z většiny kovových předmětů/konstrukcí, tzn. nevzlétat ze střechy auta, z kanálu atp.). Elektromagnetické pole má vliv na poziční systémy, které by mohly “vysadit” a dron by začal ve vzduchu plavat jako levná hračka z Lidlu.
První start s dronem
Vyhledejte vhodnou plochu, ideálně louku, jelikož i jediný strom může být hrozbou. Berte v potaz i další aspekty typu vítr, nízká/vysoká teplota atp. Tyto aspekty mají vliv primárně na kapacitu baterie. Zpočátku létejte “čumákem vpřed” a postupně kombinujte směry během jednoduchých úloh typu čtverec, kruh atp. Vyzkoušejte si také, jakou má dron setrvačnost potom, co pustíte kniply v plné rychlosti.
(c) DronPro
Nezapomínejte na pravidla létání
Létejte s ohledem na tuzemskou legislativu pro drony, tj. v maximálně dohledové vzdálenosti. Nelétejte za sebe. Na škodu není ani simulace výpadku signálu. S dronem v minimálně 30m vzdálenosti zkuste vypnout a zapnout ovladač. Po obnově přenosu signálu můžete opět převzít kontrolu nad strojem překliknutím páčky do sportovního režimu a zpět do GPS (opět platí pro drony DJI). I kdybyste nestačili zareagovat včas, dron autonomně přistane na místě, odkud vzlétal, proto zvolte i vhodné místo startu. Nastavení kamery a plynulé záběry trénujte až v momentě, kdy si osvojíte základní pilotní návyky a dovednosti.
Inteligentní režimy funkcí
Bingo! Už létáte jak Schumacher za volantem a rádi byste se prosadili i v Hollywoodu? V tom vám pomůžou inteligentní režimy funkcí, díky kterým se z laika jako mávnutím Potterovy hůlky stanete ostřílenými droními matadory. Mějte na paměti, že limity těchto funkcí se stále vyplatí testovat nanečisto v otevřené prostranství.
No a jak se o dron starat, aby vám dělal společnost co nejdéle? O tom se dozvíte v dalším díle našeho droního seriálu :).