Česká společnost je na tuto technologii více než připravena, bitcoin je u nás velmi popární.
Technologie blockchain má spolu s umělou inteligencí, strojovým učením, robotikou a virtuální i rozšířenou realitou pro rok 2018 potenciál k narušení zažitých pořádků a přetvoření digitálního podnikání. A společnosti, které ještě nezahájily investice do technologií pro digitální věk, se vystavují riziku negativních dopadů na své stávající podnikání.
Tato konstatování vychází z nejdůležitějších IT předpovědí pro rok 2018, které dnes zveřejnila společnost Dimension Data, globální poskytovatel IT řešení a služeb. Nejvýznamnějším trendem nadcházejícího roku bude stále častější implementace technologie blockchain, která stojí za virtuální měnou Bitcoin, a která má obrovský potenciál narušit a proměnit pomocí různorodých způsobů využití finanční a podnikatelský svět i celou společnost.
Ettienne Reinecke, Chief Technology Officer skupiny Dimension Data, v této souvislosti uvedl, že obliba a využitelnost technologie blockchain neustále rostou. “V loňském roce, když jsme vybírali nejdůležitější trendy pro oblast digitálního podnikání na rok 2017, jsme předpověděli zvyšující se tlak na centralizované transakční modely. A měli jsme naprostou pravdu. V oblasti finančních služeb vidíme, že americké i evropské kapitálové trhy přechází na platformy využívající technologii blockchain. A svědky podobných aktivit jsme i v dalších regionech včetně Japonska. Když si uvědomíme, jak moc je tento sektor konzervativní a orientovaný na dodržování legislativních pravidel, jde o vcelku pozoruhodný fakt.“
“Je ironií, že počítačoví zločinci, kteří mají na svědomí nedávný útok ransomwaru WannaCry, mohou vydírat federální vládu a požadovat zaplacení výkupného v Bitcoinech. Jde sice o virtuální měnu, která je ale založená na technologii blockchain. A pokud kyberzločinci věří, že Bitcoiny poskytují bezpečné mechanismy pro placení výkupného, jde o nepřímé potvrzení bezpečnosti celé této distribuované technologie. Domnívám se, že technologie blockchain má potenciál změnit kybernetickou bezpečnost od samého základu, nicméně odvětví jako celek se s tím ještě nevyrovnalo.“
Blockchain i v korporátní sféře
„Technologii blockchain neunikne ani Česká republika. Pokud bude správně pochopena a uchopena, stane se katalyzátorem digitální ekonomiky. Blockchain skrývá obrovský potenciál ve zrychlení a zlevnění datových, informačních či finančních mikrotransakcí mezi jednotlivými účastníky trhu, a to se zajištěním zpětné nezaměnitelnosti dat, která tyto transakce obsahují. Česká společnost je na tuto technologii více než připravena. Není tajemstvím, že v oblíbenosti měny Bitcoin (založené na technologii blockchain) jsme na předních pozicích ve srovnání s celým světem. Je tedy jen otázkou krátkého času, než u nás dojde k využívání technologie blockchain i v korporátní sféře,“ říká Lukáš Jelínek, Solution Director Dimension Data Czech Republic.
Ettienne Reinecke dále předpovídá, že technologie blockchain představuje pro příští rok příslib dalšího rozvoje také u internetu věcí. „Ve světě internetu věcí existují milióny malých transakcí, které jsou shromažďovány z distribuovaných senzorů. A tyto systémy nelze provozovat s využitím tradičního centralizovaného modelu. Pro IoT jde o totiž příliš pomalý, nákladný a ve své podstatě exklusivní přístup. Předpokladem získání skutečné hodnoty z technologií internetu věcí je schopnost pracovat v reálném čase. Ihned po přijetí upozornění ze snímače je nutné reagovat, změřit potřebné hodnoty a případně transakci vyúčtovat. Všechny tyto kroky prakticky vylučují efektivní využití centralizované transakční autority. Náklady na jednu transakci musí být takřka nulové nebo bezplatné a centralizovaný model tak v důsledku nákladů spojených s jednotlivými prvky centrální architektury jednoduše nemůže naplnit podnikatelský potenciál internetu věcí.“
Během roku 2018 se objeví několik zajímavých využití technologií blockchain a internetu věcí z pohledu počítačové bezpečnosti. Některé z nedávných významných útoků pocházely z nízkonákladových IoT zařízení – popravdě řečeno, výrobci těchto zařízení jsou jen velmi málo motivováni k vynakládání finančních zdrojů na zlepšování bezpečnosti. Koncová zařízení tak zůstávají extrémně zranitelná. A právě technologie blockchain může hrát v ochraně těchto prostředí naprosto zásadní roli.
Dalším vzrušujícím trendem, na který se můžeme těšit, je rozmach nových bezdrátových technologií. Tyto technologie umožní další rozšíření IoT a posunou nás opět o kousek blíž ke splnění snu o všudypřítomné konektivitě. Mezi tato vylepšení bude patřit sít 5G, gigabitová Wi-Fi, nové řídící prvky, virtuální beacony a rádiové prvky s nízkou spotřebou a dlouhým dosahem.
Navíc ze strany některých tradičních hráčů přichází „digitální zpětný úder“ – zavedené firmy, které se proaktivně transformovaly do digitální podoby, modernizovaly své architektury a začlenily do svých procesů vysokou úroveň automatizace, mají příležitost získat během následujícího roku zpět své podíly na trhu. Důvod je prostý, mnohé startupy cloudového věku začínají v některých oborech rozvracet samy sebe.
“Dovolím si předpovědět, že řada současných významných hráčů, kteří projdou digitální transformací, se vrátí zpět na své původní pozice. Tyto organizace jsou důvěryhodnější, mají delší historii, zavedenou zákaznickou základnu a aktiva, která jim umožní obstát v testu času,“ dodal Ettienne Reinecke.