(c) Graphicstock

Lékaři FN Brno poprvé v ČR zavedli kochleární implantát pomocí robotického ramene

První operaci kochleárního implantátu v České republice pomocí robotického ramene provedli v těchto dnech lékaři Kliniky dětské otorhinolaryngologie FN Brno a LF MU. Jedná se o první operaci v České republice vůbec a o jednu z prvních na světě.

Operační výkon spočívá v inzerci elektrody kochleárního implantátu pomocí speciálního robotického ramene, které ji velice šetrným způsobem zavede přímo do ušního hlemýždě a tím pacientovi ochrání vnitřní struktury ucha, které jsou velice citlivé a mohou se poškodit. Tento typ operace robotickým ramenem vrací sluch a dává do budoucna naději slyšet i bez kochleárního implantátu.

„Operatér může být sebezkušenější, ale i přesto zavádí elektrody do hlemýždě rychleji než speciální robotické rameno, které pracuje velice citlivě a šetrně a tím chrání vnitřní velmi citlivé prostředí ucha, tzv. vláskové buňky,“ upřesňuje přednosta Kliniky dětské otorhinolaryngologie FN Brno a LF MU doc. MUDr. Milan Urík, Ph.D., a dodává: „Cílem této robotické operace je uchránit vnitřní struktury ucha od mechanického poškození. Mimo jiné v současné době jde velice dopředu genová terapie a je pravděpodobné, že za několik let budou moci pacienti podstoupit tuto genovou terapii, která jim nefunkční vláskové buňky může obnovit.“

Pro pacienta je v blízké budoucnosti nesmírně důležité mít zachované a tedy mechanicky nepoškozené právě vláskové buňky vnitřního ucha, protože pak budou moci slyšet i bez zavedení kochleárního implantátu.

Co se týče operačního výkonu, úloha lékaře je připravit přístupovou cestu až do vnitřního ucha, dále otevřít tzv. okrouhlé okénko, které se nachází na hlemýždi a následně upevnit svazek elektrod na robota, kterého lékaři ovládají, aby velice pomalu a šetrně elektrody zaváděl.

Unikátní operace pomocí speciálního robotického ramene trvá necelé dvě hodiny a je vhodná pro pacienty všech věkových skupin. Po operaci jsou pacienti cca čtyři dny v nemocnici a následně odcházejí do domácí péče. Po měsíci se do nemocnice vracejí a dostávají zevní část implantátu, audioprocesor, který se následně ladí k co největší spokojenosti pacienta.

tisková zpráva FN Brno

Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Kalamita lýkožrouta smrkového v České republice v posledních několika letech ustupuje a objem smrkového dřeva, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *