Credit: Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze

Lékaři provedli poprvé v ČR transplantaci srdce a plic u dětského pacienta

Lékaři Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol a III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol společně provedli první transplantaci srdce a plic u dětského pacienta v České republice. Tato náročná operace, kterou podstoupil 15letý pacient, proběhla úspěšně díky spolupráci mnoha odborníků.

Mladý pacient byl dlouhodobě sledován s diagnózou primární plicní hypertenze, která zároveň vedla k selhávání srdce. Vzhledem k tomu, že izolovaná transplantace srdce ani plic by nebyla účinná, bylo rozhodnuto o provedení kombinované transplantace obou orgánů.

„Program transplantace bloku srdce a plic je v České republice dostupný od roku 2014, kdy ve spolupráci IKEM a III. chirurgické kliniky bylo od té doby provedeno osm takových transplantací u dospělých pacientů,“ říká prof. MUDr. Robert Lischke, Ph.D., přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol a vedoucí Národního programu transplantace plic pro ČR a SR.

Transplantace srdce a plic u dítěte je historická událost, která v České republice nastala poprvé.

„V Dětském kardiocentru provádíme transplantace srdce více než 10 let. Program vznikl za podpory IKEM a úspěšně transplantovaných dětských pacientů máme více než 30,“ doplňuje MUDr. Ondřej Materna, Ph.D., přednosta Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol.

Operace byla technicky velmi náročná, provedení při takto komplexní transplantaci se výrazně liší od běžné transplantace srdce. Perfektní koordinace lékařského týmu proto byla klíčová.

„Je zde jiný přístup, který umožňuje transplantaci plic a také jiná technika našívání srdce. Nejdříve se napojí plíce, což provedl pan profesor Lischke a poté pokračuje našívání samotného srdce,“ upřesňuje operatér MUDr. Petr Bukovský z Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol.

tisková zpráva FN Motol

Jak srdeční buňky odolávají nedostatku kyslíku?

Dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí s nízkým obsahem kyslíku má protektivní účinky na činnost srdce. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *