Pixabay License. Volné pro komerční užití

Lékaři roboticky operovali plíce

O zápis do historie FN Ostrava se postarali lékaři Chirurgické kliniky. Robotickým systémem Da Vinci poprvé provedli operační výkony na plicích. V oboru hrudní chirurgie jsou druhým pracovištěm v České republice, které výkony v této oblasti provádí.

U prvních pěti pacientů použili lékaři přístroj u základních výkonů, aby si dokonale sladili tvrdě natrénované postupy na trenažéru. „U jednoho z nich se nakonec ukázalo, že jednoduchý výkon nestačí a museli jsme provést velmi složitou anatomickou resekci. Díky tomu, že máme velmi bohaté zkušenosti s videoskopickým operováním, tento výkon proběhl hladce a bez komplikací,“ popisuje první zkušenosti hlavní operatér, zkušený hrudní chirurg MUDr. Marcel Mitták, Ph.D., FETCS z Chirurgické kliniky FN Ostrava A LF OU.

Robotický systém v hrudní chirurgii se ale bude využívat u složitých operací zejména nádorových onemocnění. „Budeme provádět lobektomie (odstranění plicních laloků) případně segmentektomie (odstranění plicního segmentu, což jsou anatomické podjednotky laloků). Roboticky budeme operovat i brzlík u pacientů s myasthenia gravis, což je velmi nepříjemné neurologické onemocnění,“ pokračuje doktor Mitták, který operační systém ovládal z konzole. Přímo u pacienta a robotických ramen byl jeho asistent MUDr. Lubomír Tulinský, Ph.D. Pokud by došlo k nějaké nečekané události, třeba masivnímu krvácení, musel by rychle zasáhnout, což ve výcviku s operatérem opakovaně nacvičovali. „Robot nám ulehčuje operaci, redukuje rizika vyplývající z únavy a z různých nepřesností. V konečném důsledku z toho má zisk nemocný, kterého operuje tým zatížený menší fyzickou únavou. Výkon tak probíhá uvolněněji,“ přibližuje situaci na operačním sále rovněž atestovaný hrudní chirurg.

Rozšíření operativy vítá i přednosta Chirurgické kliniky FN Ostrava a LF OU doc. MUDr. Lubomír Martínek, Ph.D., velký propagátor tohoto operačního postupu. „Až doposud jsme robota my, chirurgové, využívali zejména u resekcí konečníku. Jsem velmi rád, že jsme se stali po FN Motol druhým pracovištěm v republice, které bude s jeho pomocí provádět i složité operace plic,“ říká docent Martínek a dodává, že velkou výhodou robota je, že pracuje jen na tkáních, které mají být operovány, bez poranění okolních struktur. Pro pacienta je dalším bonusem fakt, že pooperační průběh je příznivější, s možností zkrácení doby hospitalizace.

Fakultní nemocnice Ostrava má robotický systém už téměř rok a půl. Dosud jej kromě chirurgů využívali urologové a gynekologové. V roce 2022 odoperovali s jeho pomocí 314 pacientů, za prvních pět měsíců letošního roku 202. Lékaři předpokládají, že i díky rozvoji hrudní operativy dosáhne na konci roku počet roboticky provedených výkonů čísla 500.

tisková zpráva FN Ostrava

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *