Pixabay License. Volné pro komerční užití

Lékaři roboticky operovali plíce

O zápis do historie FN Ostrava se postarali lékaři Chirurgické kliniky. Robotickým systémem Da Vinci poprvé provedli operační výkony na plicích. V oboru hrudní chirurgie jsou druhým pracovištěm v České republice, které výkony v této oblasti provádí.

U prvních pěti pacientů použili lékaři přístroj u základních výkonů, aby si dokonale sladili tvrdě natrénované postupy na trenažéru. „U jednoho z nich se nakonec ukázalo, že jednoduchý výkon nestačí a museli jsme provést velmi složitou anatomickou resekci. Díky tomu, že máme velmi bohaté zkušenosti s videoskopickým operováním, tento výkon proběhl hladce a bez komplikací,“ popisuje první zkušenosti hlavní operatér, zkušený hrudní chirurg MUDr. Marcel Mitták, Ph.D., FETCS z Chirurgické kliniky FN Ostrava A LF OU.

Robotický systém v hrudní chirurgii se ale bude využívat u složitých operací zejména nádorových onemocnění. „Budeme provádět lobektomie (odstranění plicních laloků) případně segmentektomie (odstranění plicního segmentu, což jsou anatomické podjednotky laloků). Roboticky budeme operovat i brzlík u pacientů s myasthenia gravis, což je velmi nepříjemné neurologické onemocnění,“ pokračuje doktor Mitták, který operační systém ovládal z konzole. Přímo u pacienta a robotických ramen byl jeho asistent MUDr. Lubomír Tulinský, Ph.D. Pokud by došlo k nějaké nečekané události, třeba masivnímu krvácení, musel by rychle zasáhnout, což ve výcviku s operatérem opakovaně nacvičovali. „Robot nám ulehčuje operaci, redukuje rizika vyplývající z únavy a z různých nepřesností. V konečném důsledku z toho má zisk nemocný, kterého operuje tým zatížený menší fyzickou únavou. Výkon tak probíhá uvolněněji,“ přibližuje situaci na operačním sále rovněž atestovaný hrudní chirurg.

Rozšíření operativy vítá i přednosta Chirurgické kliniky FN Ostrava a LF OU doc. MUDr. Lubomír Martínek, Ph.D., velký propagátor tohoto operačního postupu. „Až doposud jsme robota my, chirurgové, využívali zejména u resekcí konečníku. Jsem velmi rád, že jsme se stali po FN Motol druhým pracovištěm v republice, které bude s jeho pomocí provádět i složité operace plic,“ říká docent Martínek a dodává, že velkou výhodou robota je, že pracuje jen na tkáních, které mají být operovány, bez poranění okolních struktur. Pro pacienta je dalším bonusem fakt, že pooperační průběh je příznivější, s možností zkrácení doby hospitalizace.

Fakultní nemocnice Ostrava má robotický systém už téměř rok a půl. Dosud jej kromě chirurgů využívali urologové a gynekologové. V roce 2022 odoperovali s jeho pomocí 314 pacientů, za prvních pět měsíců letošního roku 202. Lékaři předpokládají, že i díky rozvoji hrudní operativy dosáhne na konci roku počet roboticky provedených výkonů čísla 500.

tisková zpráva FN Ostrava

Popsali mechanismus vzniku rezistence bakterií k nanočásticím stříbra

Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci (UP) popsali mechanismus, pomocí kterého si bakterie vytváří odolnost …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *