První transplantaci plic v novém roce provedli na konci minulého týdne lékaři ve Fakultní nemocnici v Motole. Vůbec poprvé za celou 25 let trvající historii Národního programu transplantace plic byl odběr plic proveden mimo Českou nebo Slovenskou republiku, konkrétně ve městě Rzeszów na jihovýchodě Polska.
Koordinační středisko transplantací ve Varšavě nabídlo orgán do České republiky proto, že na polské čekací listině k transplantaci plic nebyl žádný vhodný příjemce.
„V brzkých ranních hodinách jsme byli osloveni z polské strany s dotazem, zda máme zájem o dárcovské plíce pro pacienta na naší čekací listině. Tento zájem jsme ihned potvrdili,“ vysvětluje prof. MUDr. Robert Lischke, Ph.D., přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol a vedoucí Národního programu transplantace plic ČR a SR.
Komunikace probíhala mezi koordinačními středisky transplantací obou zemí. Vzhledem k vůbec první akci tohoto typu mezi oběma zeměmi se tak pro všechny zúčastněné jednalo o novou zkušenost. Bezpečný a profesionální transport odběrového týmu na mezinárodní letiště v polském Řešově a zpět do Prahy zajišťovali piloti Armády České republiky letounem CASA C-295M. Z letiště byl odběrový tým s veškerým vybavením dopraven do dárcovské nemocnice sanitním vozidlem. Samotný odběr plic byl součástí multiorgánového odběru, plicní tým tedy pracoval ve spolupráci s ostatními odběrovými skupinami včetně kardiochirurgického týmu z Varšavy.
„Kromě všech na polské straně patří velké poděkování také našim koordinátorům a instrumentačním sestřičkám, které již mají za dobu fungování programu velké zkušenosti, a proto jsme se mohli přímo na operačním sále soustředit čistě na chirurgické aspekty odběru,“ doplnil as. MUDr. Jiří Vachtenheim, Ph.D., chirurg III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol a Národního programu transplantace plic ČR a SR.
Transplantaci podstoupil 62letý muž s plicní fibrózou při sarkoidóze. Výkon byl proveden na podpoře extrakorporální membránové oxygenace (ECMO), bezprostřední pooperační průběh byl velmi dobrý a pacienta bylo možné odpojit od umělé plicní ventilace ještě v den operace.
Fakultní nemocnice v Motole je jediné pracoviště v České a Slovenské republice, které provádí transplantace plic. První transplantace plic v České republice byla provedena v roce 1997. Dnes je centrum jedno z největších v Evropě a od roku 2018 provádí motolské pracoviště systematicky transplantace plic pro občany Slovenské republiky, kde program transplantace plic není dostupný. V roce 2023 byl proveden dosud rekordní počet transplantací ve FN Motol během jednoho roku, konkrétně 67.
„Historicky první odběr plic provedený našim týmem mimo Českou nebo Slovenskou republiku je tak dalším milníkem pro celý program transplantace plic ve FN Motol, a to že jsme byli osloveni s nabídkou orgánu ze zahraničí, vyjadřuje dobrou mezinárodní reputaci programu a je to do jisté míry ocenění vynikající práce všech, kteří se na činnosti programu transplantace plic ve FN Motol podílejí,“ uzavírá profesor Lischke.