(c) Graphicstock

Lymfomem onemocní v ČR každý den 5 pacientů

Lymfomem, tedy zhoubným nádorovým onemocněním vycházejícím z bílých krvinek, onemocní v České republice každý den až 5 pacientů. V četnosti výskytu u nás zaujímají 5. místo po nádorech tlustého střeva, plic, prsu a dělohy. Každoročně je tak diagnostikováno kolem 1800 nových pacientů. V naší zemi v současnosti žije odhadem více než 11 000 obyvatel, kterým byl v minulosti diagnostikován lymfom.

Lymfom je společný název pro více než několik desítek nádorových onemocnění. Jednotlivé typy lymfomu se liší svým průběhem, prognózou i léčbou. „Pro lymfomy je charakteristické postižení mízních uzlin, které jsou často zvětšené, ale nebolestivé. Nemocný nemusí mít v úvodu žádné příznaky, onemocnění se ukáže například při jiném vyšetření. Celkové příznaky se nejčastěji projevují únavou, hubnutím, pocením, horečkou bez infekční příčiny. Lymfomy se také mohou prezentovat třeba bolestí břicha, zhoršeným dechem nebo kašlem,“ vysvětlil MUDr. David Belada, Ph.D. ze 4. interní hematologické kliniky FN Hradec Králové.

Lymfomy dělíme na dvě skupiny – Hodgkinův a nehodgkinův lymfom. Hodgkinův lymfom je onemocnění, které se většinou týká mladší populace kolem 20.–30. roku věku. Druhou skupinu tvoří nehodgkinské lymfomy, které častěji postihují spíše starší pacienty. Úspěchem je, že velká část nemocných s pomalu rostoucími, indolentními lymfomy, přežívá více jak 10 let. Nemalá část nemocných s agresivními lymfomy je pak vyléčitelná.

V roce 2019 vznikl unikátní projekt s názvem Naděje pro ostatní nemocné s lymfomy. Jedná se o knihu s více jak 30 příběhy pacientů bojujících s lymfomy. Projekt přibližuje životní osudy nemocných, kteří byli úspěšně léčeni, žijí mezi námi a byli ochotni předat svoji zkušenost dalším nemocným a povzbudit je tak v nelehkém boji s tímto nádorovým onemocněním. „Věřím, že můj úspěšný příběh bude inspirací pro další nemocné, u kterých byl lymfom zjištěn,“ popsal svou motivaci pro účast v projektu úspěšně léčený pacient Stanislav Bárta. „Pevně doufám, že kniha bude psychickou podporou pro velké množství nemocných, u kterých byl, je nebo bude lymfom diagnostikován. Musím přiznat, že až při čtení příběhů jsem si uvědomil, že samotná léčba v nemocnici je jen malým střípkem v často velmi složité a mnohdy dojemné mozaice lidských osudů a příběhů,“ dodal autor knihy MUDr. David Belada.

Díky edukačnímu grantu od společnosti Roche se vydání knihy ujala Kooperativní Lymfomová skupina. „S radostí sleduji, jak se nemocní a jejich příbuzní seznamují s pacientskými příběhy na naší stálé výstavě před ambulancí, mnozí si pak tištěnou verzi příběhů berou s sebou domů,“ popsala své postřehy Monika Havrdová, edukační sestra ze 4. interní hematologické kliniky FN Hradec Králové.

tisková zpráva společnosti Roche

Objev mini-neptunu a tajemství ztraceného horkého jupitera v systému TOI-2458

Horký jupiter se mohl zformovat přímo na místě ve velmi blízké vzdálenosti od hvězdy. Tým …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *