Evropská kosmická agentura společně se státní korporací Roskosmos rozhodla o odkladu startu druhého kola mise ExoMars, která má studovat rudou planetu, na rok 2022. Společný projektový tým expertů z ESA i Roskosmosu zhodnotil všechny činnosti potřebné k povolení předstartovních příprav, aby bylo možné analyzovat možná rizika a udržitelnost harmonogramu. Po náležitém zvážení všech doporučení poskytnutých evropskými a ruskými generálními inspektory dospěli experti projektového týmu mise ExoMars k závěru, že testy nezbytné k tomu, aby byly všechny součásti mise pro průzkum Marsu fungovaly, vyžadují více času na dokončení.
Hlavním úkolem této mise je zjistit, zda na Marsu někdy byl život a také lépe porozumět historii vody na této planetě. Vozítko pojmenované Rosalind Franklin disponuje skládacím vrtákem, který má odebírat podpovrchové vzorky určené k analýze v palubní laboratoři s mimořádně vysokou úrovní čistoty. V rámci mimořádného setkání se šéfové ESA a Roskosmosu Jan Wörner a Dmitrij Rogozin shodli na tom, že jsou nutné další zkoušky této mise z hlediska hardwaru a softwaru. Obě strany navíc uznaly, že činnosti spojené s finálovou přípravou mise ExoMars jsou ohroženy obecným zhoršením epidemiologické situace v evropských státech.
„Učinili jsme obtížné, ale dobře promyšlené rozhodnutí odložit start na rok 2022. Je to dáno především potřebou maximalizovat robustnost všech systémů programu ExoMars a také vyčkat na vyřešení situace vyšší moci, tedy aktuální zhoršení epidemiologické situace v Evropě. Ta totiž způsobila, že naši odborníci prakticky nemají možnost cestovat do partnerských institucí. Jsem přesvědčen, že kroky, které my a naši evropští kolegové podnikáme k zajištění úspěchu mise, budou odůvodněné a nepochybně přinesou pouze pozitivní výsledky pro provádění celé mise,“ uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci Dmitrij Rogozin.
„Chceme zajistit 100% jistotu úspěšné mise. Nemůžeme si dovolit žádné chyby. Více ověřovacích testů zajistí bezpečný let a nejlepší vědecké výsledky na Marsu,“ uvádí Jan Wörner a dodává: „Chci poděkovat všem týmům ve všech zapojených institucích, které nepřetržitě pracují téměř rok, aby dokončili montáž a environmentální testování veškerého hardwaru. Jsme velmi spokojeni s prací, která umožnila, že se jedinečný projekt stal skutečností. Máme solidní znalosti, abychom co nejrychleji dokončili zbývající práci.“
V současné době je veškerý hardware potřebný ke startu mise ExoMars integrován do jednoho celku. Přistávací platforma Kozáček je již vybavena třinácti přístroji a rover Rosalind Franklin s devíti přístroji nedávno ve Francii dokončil poslední termální a vakuové zkoušky. Testy dynamické extrakce padákového systému v kalifornské Jet Propulsion Laboratory byly úspěšně dokončeny a padáky jsou připraveny na dva závěrečné výškové shozy, ke kterým dojde v americkém Oregonu.
Sestupový modul podstoupil minulý měsíc kvalifikační zkoušku pohonného systému, přičemž sestupový modul s přistávací plošinou prochází environmentálními zkouškami v Cannes. Tyto testy mají ověřit, zda je letový hardware připraven přečkat podmínky, které na něj čekají při cestě na Mars. Aktuální harmonogram počítá se startem této mise mezi srpnem a říjnem 2022. Nebeská mechanika určuje, že se relativně krátké (zhruba desetidenní) startovní okno otevírá jednou za dva roky – právě v té době se dá k Marsu ze Země letět nejsnáze.
Přeloženo z:
http://www.esa.int/
autor: Dušan Majer
Převzato z Kosmonautix.cz, upraveno