(c) Graphicstock

Mise PLATO – první přímá česká účast na výzkumu exoplanet

Očekává se, že mize objeví tisíce planet kolem jasných hvězd a několik desítek planet podobných naší Zemi.

Skupina výzkumu exoplanet Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR pod vedením Dr. Petra Kabátha se stala oficiálním členem vesmírné mise PLATO. Jedná se o první přímou českou účast na výzkumu exoplanet.

Mise PLATO bude pod hlavičkou Evropské kosmické agentury startovat v roce 2026. Očekává se, že najde tisíce planet kolem jasných hvězd a několik desítek planet podobných naší Zemi. Ve zkratce lze také říct, že bude hledat druhou Zemi, chce tím výrazně posunout výzkum extrasolárních planet. Ondřejovský tým z Astronomického ústavu Akademie věd se bude podílet na přípravné fázi mise tvorbou softwaru pro monitorování stavu přístroje a pro zpracování dat a také výrobou 33 high tech kontejnerů pro dopravu kamer PLATO s extrémními nároky na bezpečnou přepravu těchto kamer – vysoké požadavky na čistotu, otřesuvzdornost a další. Po startu mise PLATO se český tým bude podílet na hledání tzv. druhé Země.
Česká účast na misi PLATO bude podpořena ve výši téměř 840 tis. EUR z příspěvku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

tisková zpráva Astronomického ústavu AV ČR

Protoribozom sehrál roli v rané evoluci života

Interakce mezi RNA a proteiny před vznikem prvního života poskytovala významnou biofyzikální výhodu. Vědci odhalili …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *