Srážky lze účinně měřit pomocí mikrovlnných spojů mezi vysílači v mobilní síti.
T-Mobile se ve spolupráci s Katedrou hydrauliky a hydrologie Fakulty stavební ČVUT podílí na projektu měření srážek pomocí mikrovlnných (MW) spojů sloužících k připojení vysílačů do mobilní sítě. Srážky procházející MW spojem totiž způsobují útlum signálu, který je přímo úměrný dešťové intenzitě. Bylo prokázáno, že získávaná data jsou spolehlivá a mají široký potenciál pro budoucí využití – umožní například včasné předpovědi odtoku vody z městského povodí, a mohou tak významně přispět k lepší ochraně obyvatelstva a minimalizaci škod způsobených bleskovými záplavami.
Měření srážek pomocí MW spojů poskytuje, zejména pro oblast městské hydrologie, přesnější a rychlejší údaje než mnohem méně početné srážkoměry nebo finančně nákladné radary. T-Mobile má ve své síti nejvíc MW spojů ze všech operátorů v ČR – zhruba 10 tisíc, z toho přibližně desetina se nachází v Praze. Může tak poskytnout obrovské množství měřicích bodů.
„Unikátnost našeho projektu tkví v kvalitě, s jakou data z mikrovlnných spojů získáváme. Ve spolupráci s T-Mobile jsme vyvinuli software, který umožňuje sbírat data z každého ze stovek těchto spojů po deseti vteřinách, zatímco u metod, jimiž se zabývají výzkumné týmy z jiných zemí, k tomu běžně dochází po čtvrthodině,“ říká vedoucí projektu Vojtěch Bareš z ČVUT, podle nějž je díky tomu možné získávat přesnější a včasnější informace, a rychleji tak reagovat na blížící se povodňovou situaci.
Český projekt „Predikce srážkového odtoku v urbanizovaných povodích na základě deštěm generovaného útlumu mikrovlnných spojů telekomunikační sítě“ běží od roku 2013, přičemž první tři roky byly věnovány výhradně sběru dat z MW spojů a jejich validaci. Odborníci z ČVUT si jako modelovou oblast vybrali Prahu 18 – Letňany, kde pro účely projektu navíc instalovali řadu měřicích zařízení, zejména srážkoměrů a průtokoměrů, a u jednoho z vysílačů zřídili malou meteorologickou stanici. Ukázalo se, že získávaná data jsou spolehlivá a mají značný potenciál využití. Díky online informacím o probíhajících srážkách a včasné a přesné předpovědi odtoku vody z povodí je možné například:
efektivněji chránit obyvatele a majetek při bleskových povodních ve městech,
optimalizovat provoz městských kanalizačních systémů a čistíren odpadních vod,
zpřesňovat radarové předpovědi počasí pro větší územní celky, nebo
optimalizovat činnost závlahových systémů v zemědělství.
ČVUT a T-Mobile v současné době spolupracují s několika českými a zahraničními institucemi na přípravě budoucího praktického využití dat z MW spojů. Zároveň se chystají na rozšíření této metody o další typ radiových spojů, konkrétně o vysokokapacitní spoje umožňující přenos dat o rychlosti až 10 Gbit/s.