Obdobný vzorec chování nacházíme u dvou druhů hmyzu, molekulární mechanismy ale musí být odlišné.
Vědci z Entomologického ústavu Biologického centra srovnávali biorytmy u dvou druhů much. Zaměřili se na vliv teploty na cirkadiánní hodiny a popsali společné i unikátní vlastnosti biologických hodin u octomilky a mouchy domácí. Výsledky jejich práce byly zveřejněny v časopise G3: Genes, Genomes, Genetics.
Cirkadiánní hodiny řídí rozdělení denní aktivity organismů, ale zároveň měří čas i za konstantních podmínek. Zatímco rozložení denní aktivity je silně závislé na teplotě, samotný běh hodin je na okolní teplotě nezávislý a cirkadiánní hodiny jsou tedy velmi dobře teplotně kompenzovány. Prozkoumali jsme chování mouchy domácí, která žije i v oblastech z velkými sezónními výkyvy počasí. Za nízkých teplot vykazovaly mouchy aktivitu zejména v poledních hodinách, zatímco ve vyšších teplotách byly mouchy čilé hlavně ráno a večer. Podobný jev známe i u octomilky (Drosophila melanogaster), kdy za vysokých teplot vidíme nápadný poklesu aktivity během dne známý též jako „siesta“. Molekulární mechanismus je u octomilky známý a zahrnuje teplotně specifický sestřih jednoho konkrétního intronu genu period. U mouchy domácí se ale tento intron vůbec nevyskytuje. Ačkoli tedy nacházíme obdobný vzorec chování u dvou druhů hmyzu, molekulární mechanismy musí být odlišné. Ačkoli cirkadiánní hodiny fungují na podobných principech u člověka i octomilky, některé aspekty hodin se překvapivě liší i v rámci blíce příbuzných druhů hmyzu.
Bazalová O., Doležel D. (2017) Daily Activity of the Housefly, Musca domestica, Is Influenced by Temperature Independent of 3′ UTR period Gene Splicing G3: Genes, Genomes, Genetics 7: 1-13.
DOI: 10.1534/g3.117.042374