Muchomůrka šiškovitá, autor obrázku: Amanita_strobiliformis_110828wa.JPG: Strobilomyces derivative work: Ak ccm, licence obrázku. Cc-by-sa-3.0, GFDL

Muchomůrka šiškovitá čerpá z půdy stříbro, i v Praze

Muchomůrka šiškovitá (Amanita strobiliformis) je houba charakteristická vysokými obsahy stříbra v plodnicích, které mohou přesáhnout 1000 mg/kg v sušině. A to přesto, že roste na lokalitách, kde jsou celkové koncentrace Ag v půdě pod 1 mg/kg. Ve studii, která vyšla v časopise Science of the Total Environment, se tým GLÚ ve spolupráci s dalšími pracovišti (ÚJF AV ČR, VŠCHT, MBÚ AV ČR, Univerzita J.E. Purkyně) zaměřil na dvě populace této houby rostoucí v Praze. Pomocí kvantitativní polymerázové řetězové reakce (qPCR) jsme zjišťovali distribuci mycelia muchomůrky pod plodnicemi.
Izotopové složení olova v plodnicích a půdním profilu bylo využito pro sledování transferu prvků z půdy do plodnic. Bylo zjištěno, že houba pravděpodobně čerpá stříbro ze svrchních 12 cm půdy. Pro akumulaci odpovídajícího množství stříbra v plodnici muchomůrky na lokalitě Klíčov je třeba minimální objem 0.006 až 0.079 m3 půdy, což představuje minimální plochu 0.05 až 0.65 m2.

tisková zpráva Geologického ústavu AV ČR

Poznámka PH: Stříbro v sobě koncentrují také přesličky, existovala i myšlenka takto stříbro těžit (a pak získávat z popela po spálení biomasy).

Nový typ zásobníku na ukládání tepla pomocí fázové změny

Zásobník bude využitelný jak pro materiál s teplotou tání kolem 60°C, tak pro materiál s …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *