Foto: © bluebay2014 / Dollar Photo Club

Key-Lock, nanotechnologie z Olomouce proti padělání

Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci mají v rukou účinný nástroj pro boj s padělateli lihovin, parfémů či kosmetiky. Vyvinuli technologii, která může spotřebitele ochránit před nekvalitními napodobeninami a případně zabránit poškození jejich zdraví. O metodu už projevili zájem první investoři. Její komerční potenciál potvrzuje i zlatá medaile z mezinárodní výstavy inovací a patentů Invent Arena v Třinci, které se zúčastnili vystavovatelé z 21 zemí.

Technologie Key-Lock zabraňuje padělání výrobku pomocí unikátního páru zámku a klíče. „Princip metody je založen na vnesení vhodných molekul do produktu ve velmi nízkých koncentracích. Tyto molekuly fungují jako zámek, který výrobek chrání. Nanomateriál na bázi magnetických částic a nanostříbra s ukotveným chemickým klíčem pak dokáže tyto molekuly zcela selektivně nalézt, účinně separovat z prostředí pomocí magnetického pole, a hlavně nesmírně citlivě stanovit pomocí metody povrchově zesílené Ramanovy spektroskopie. Dvojici zámek-klíč tak zná jen výrobce,“ vysvětlil princip ředitel RCPTM Radek Zbořil, který je jedním z autorů technologie.

Myšlenka vzešla ze základního výzkumu RCPTM, kdy stejný autorský tým publikoval v časopise Americké chemické společnosti Analytical Chemistry práce využívající podobný nanokompozit k detekci rekordně nízkých koncentrací diagnosticky významných molekul v krvi nebo mozkomíšním moku. „Odtud byl už jen krůček k myšlence, že nutně nemusíme pomocí nanoklíče molekuly jen hledat a stanovovat jejich koncentrace pro medicínské aplikace, ale že je můžeme ve formě jakéhosi zámku cíleně přidat do produktů, abychom ochránili jejich autenticitu,“ doplnil Zbořil.

Technologie Key-Lock vznikla na Univerzitě Palackého při řešení Proof-of Concept projektů, které napomáhají převádět výsledky vědy z akademického prostředí do praxe a podpořila je Technologická agentura ČR. Komerční potenciál technologie je obrovský. „Může se uplatnit především v potravinářském průmyslu, ale i kosmetice nebo při výrobě a distribuci pohonných hmot. Chemický zámek přidaný do produktu je identický s přírodními látkami, je zcela netoxický a nezatěžuje životní prostředí. Přidává se navíc v mimořádně nízkých koncentracích, které nedokáží odhalit konkurenční metody. Náklady na takovou ochranu jsou v porovnání s cenou výrobku minimální. Kromě spotřebitelů tak technologii určitě ocení především výrobci,“ objasnil Václav Ranc, spoluautor metody, kterou se univerzita rozhodla chránit evropským patentem.

Technologie Key-Lock se stala nejlepším exponátem na letošní výstavě technických inovací, patentů a invencí Invent Arena. Technické novinky, vynálezy, patenty a nové technologie na ní představovali soutěžící z více než 20 zemí. Olomoucký Key-Lock soutěžil v kategorii Chemie, zemědělství, zdravotnictví, biotechnologie. „Zlatá medaile pro Key-Lock je jasnou ukázkou toho, že na Univerzitě Palackého vznikají vysoce inovativní produkty a propojení mezi univerzitním a komerčním prostředím je čím dál silnější,“ uvedl Jiří Herinek, ředitel Vědeckotechnického parku, který univerzitu na mezinárodní výstavě zastupoval.

tisková zpráva Univerzity Palackého v Olomouci

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *