Optický kompresor je součástí laserového systému, bude komprimovat výstupní laserové pulzy na 30 femtosekund.
Prvního listopadu 2017 dorazil z brněnské firmy Delong Instruments do Dolních Břežan vakuový kompresor petawattových laserových pulsů, jenž bude součástí L3 laseru, jednoho ze čtyř laserových systémů výzkumného centra ELI Beamlines. Jedná se o největší vakuově optomechanickou jednotku, která kdy byla v České republice navržena a vyrobena.
Na vývoji tohoto optického kompresoru spolupracovala společně s vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR firma Delong Instruments, která se již mnoho let zaměřuje na výrobu pokročilých technologií a R&D. Koncepční návrh kompresoru byl vypracován ve Fyzikálním ústavu v letech 2014-2015 a finální návrh, samotná výroba a testování ve firmě Delong Instruments proběhly od ledna 2016 do léta 2017.
V optickém kompresoru, který váží více než deset tun, měří dva a půl metru na výšku a přes pět metrů na délku, budou výstupní laserové pulsy komprimovány na délku 30 femtosekund (to je doba, za kterou světlo urazí 9 mikrometrů, tj. přibližně desetinu tloušťky lidského vlasu). Laserové pulsy se tedy pomocí difrakčních mřížek umístěných v ultračistém vakuovém prostředí kompresoru zkrátí více než 10 000krát – to je stejný poměr jako přibližně 3 hodiny vůči 1 vteřině.
„Nároky na kompresor jsou nebývale přísné. Veškeré jeho systémy musí především poskytovat mimořádně vysokou stabilitu, lepší než tisícina milimetru, pro bezchybné fungování procesu komprese laserových pulsů,“ vysvětluje Bedřich Rus, vedoucí laserových technologií na ELI Beamlines. „Jde o zatím nejrozměrnější vakuový, optomechanický a elektronický celek, který jsme dosud pro výzkum a vývoj realizovali,“ dodává Martin Hlaváč, vedoucí projektu z firmy Delong Instruments.
Laserový systém L3, jehož součástí vakuový kompresor je, se může pyšnit hned několika NEJ – nejenže se stane petawattovým laserovým systémem s nejvyšším průměrným výkonem na světě, ale navíc pro něj byly vyvinuty nejsilnější pulsní laserové diody na světě a má největší optomechanicko-vakuovou strukturu, jaká kdy byla v České republice navržena a vyrobena.