(c) Graphicstock

Nejvýkonnější superpočítač v Německu bude zkoumat fungování lidského mozku

Do německého Forschungszentrum Jülich míří nejvýkonnější superpočítač v Německu od společnosti Atos.

Atos, globální lídr v oblasti digitální transformace, podepsal smlouvu o dodávce svého nejnovějšího superpočítače, „BullSequana X1000“, Forschungszentrum Jülich v Německu. Stroj o výpočetním výkonu 12 petaflopů (schopný provádět více než 12 milionů miliard operací za sekundu) bude nejrychlejším superpočítačem v Německu a jedním z nejvýkonnějších počítačů na světě. Kromě jiných aktivit bude Superpočítač využíván při výzkumu v rámci projektu Human Brain Project, jehož cílem je zlepšit pochopení procesů v lidském mozku prostřednictvím simulace.

„Vědecká komunita v Německu a Evropě vyžaduje vysokou kvalitu, flexibilitu a škálovatelný výpočetní výkon, stejně jako odpovídající IT infrastrukturu. Komplexní simulační modely a sady nestrukturovaných dat s miliardami datových bodů – to jsou úkoly, které zvládne nový superpočítačový modul od společnosti Atos „, řekl Prof. Dr. Ing. Wolfgang Marquardt, předseda představenstva výzkumného centra Forschungszentrum Jülich.
Diky své vysoké flexibilitě je BullSequana ideální pro použití ve špičkovém interdisciplinárním výzkumu. Uzavřením partnerství se společností Atos se tak Forschungszentrum Jülich stalo první institucí v německém výzkumném prostředí, která nainstalovala tento vlajkový superpočítač. Celý systém bude v konečné podobě obsahovat deset buněk BullSequana X1000 a je optimalizován pro volné chlazení po celý rok, což znamená 10krát menší spotřebu energie, než tomu bylo u předchozí generace superpočítačů.
„Skutečnost, že si Forschungszentrum Jülich vybralo superpočítač BullSequana dokazuje, že naše evropské technologie a řešení přinášejí významnou hodnotu a nabízí nezbytnou důvěru pro stále více výzkumných institucí, které musí řešit náročné výzvy. Kromě toho oceňují, že náš superpočítač Atos BullSequana se vyznačuje vysokou energetickou efektivností a pečlivým využíváním zdrojů, díky čemuž poskytuje jedinečně nízkou uhlíkovou stopu, která je nezbytná pro dosažení těch nejvyšších výkonů udržitelným způsobem“. říká Thierry Breton, předseda představenstva a CEO společnosti Atos.
Kromě instalace superpočítače bude společnost Atos zodpovědná za provoz a podporu na místě. Mimo jiné bude probíhat úzká spolupráce se specializovanou společností ParTec v Mnichově, která bude zajišťovat správu systému prostřednictvím vlastního softwaru ParaStation a místních zaměstnanců.
„Od roku 2010 naši odborníci vyvíjejí software, který bude v budoucnosti vytvářet spojení několika modulů do jediného systému. Ve spolupráci s Atosem je naším cílem poskytnout přední software pro Exascale“, říká Bernhard Frohwitter, generální ředitel společnosti ParTec.
Superpočítač bude provozován Superpočítačovým centrem Jülich, které je členem Gaussova centra pro superpočítače a bude instalován ve 2. čtvrtletí roku 2018 v německém Jülichu. Systém je financován z prostředků Ministerstva kultury a vědy německého státu Severní Porýní-Vestfálsko.

tisková zpráva společnosti Atos

Genetické vzorky zvířat z muzeí rozkryly některé evoluční záhady afrických savců

Moderní technologie oživují informace skryté v historických exponátech. Vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *