Nová pomoc pro pacienty s diabetem 1. typu

Uživatelsky přívětivější, pro pacienty pohodlnější, s novou funkcí prediktivního zapnutí a vypnutí – to je nový typ inzulínové pumpy MiniMed 640G. Ten jako první v České republice začalo nabízet pacientům Centum diabetologie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Systém je určen především pro pacienty s těžkými hypoglykemiemi, které jsou pro ně těžko rozpoznatelné a mohou končit až bezvědomím. MiniMed 640G totiž dokáže díky propojení s kontinuální monitorací glykemie pomocí senzoru sám rozpoznat a předpovědět, že se tento stav blíží a dodávku inzulínu dočasně zastavit. Je to další zásadní krok na cestě k vývoji umělé slinivky.

Systém MiniMed 640G kontroluje hladinu cukru v krvi. Právě pravidelná kontrola je pro pacienty s diabetem prvního typu zásadní. „Diabetes mellitus 1. typu se týká jen v České republice téměř 60 000 pacientů. Může vzniknout kdykoli. Tělo začne tvořit protilátky proti buňkám slinivky, která je v těle odpovědná za tvorbu inzulínu, a tu tak zcela zničí. Inzulín je proto potřeba začít dodávat nemocnému ihned po zjištění onemocnění – a právě zde je nejoptimálnější využívání inzulínových pump. Nejnovější typ, který jsme v IKEM našim pacientům začali nabízet, dokáže nejen aktuální hladinu cukru v krvi zobrazovat, dlouhodobě zaznamenávat a monitorovat, ale pokud je člověk napojený na speciální senzory, systém dokáže předpovídat pokles hladiny cukru a nedopustí, aby u pacienta nastala hypoglykemie. Tento stav poklesnu hladiny glukózy v krvi může skončit až bezvědomím,“ vysvětluje prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc., přednostka Centra diabetologie IKEM.

Jedním z prvních pacientů, kteří mají možnost nejmodernější typ inzulínové pumpy vyzkoušet na vlastní kůži, je pan Martin Procházka. S diabetem prvního typu se léčí od svých čtyř let. „MiniMed 640G mám již skoro tři týdny. Je to pro mě významná změna. Díky propojení se senzorem, který používám nepřetržitě již pět měsíců – zpočátku se starším modelem pumpy MiniMed Veo – se mi postupně podařilo snížit dávky inzulinu a moje hodnoty cukru v krvi jsou mnohem stálejší. Ještě před pár měsíci přitom moje denní křivka připomínala rozsypaný čaj. Prediktivní funkci ocením zejména přes noc – v mém případě zabránila už několika hypoglykémiím. Zároveň mi pomáhá lépe zvládat situace během extrémní fyzické zátěže a po ní,“ vysvětluje. Systém MiniMed 640G se skládá z několika částí – samotné pumpy, glukometru a systému
kontinuálního monitoringu glukózy (SmartGuardGM), který je zodpovědný za předvídání poklesu glukózy v krvi a zastavení dodávky inzulínu i za jeho opětovné podání při dostatečném vzestupu krevního cukru.

„Inovativní technologie systému MiniMed 640G dokáže napodobit produkci inzulínu jako je tomu u zdravé slinivky. Vzhledem k tomu, že řada faktorů, jako je inzulín, strava, pohyb a stres, ovlivňuje hladinu cukru v krvi, je tento krok vpřed nadějí pro všechny pacienty, kteří mají těžké hypoglykemie, a to zejména v noci. Na základě údajů naměřených speciálním senzorem umí funkce SmartGuard detekovat rychlost poklesu hladiny glukózy a automaticky zastavit výdej inzulínu s ještě dostatečným předstihem, než dojde k hypoglykemii. Jakmile se hladina glukózy zase dostatečně zvýší, SmartGuard automaticky obnoví také výdej inzulínu,“ dodává prof. MUDr. Alexandra Jirkovská, CSc., zástupkyně přednosty Kliniky diabetologie CD IKEM. V IKEM využilo systém MiniMed 640G zatím přibližně 20 pacientů a postupně jich přibývá. „Pro naše pacienty je to velký přínos. Z pumpy umíme stáhnout data a vyhodnotit křivky hladiny glukózy tak, abychom pro pacienta nastavili co nejlepší dávkování. Prevence hypoglykemie je nesmírně důležitá, už teď se ukazuje, že tento systém má i obrovský vliv na psychiku našich pacientů – ti se totiž cítí díky MiniMedu 640G mnohem bezpečněji. Je to cesta k uzavřenému okruhu podávání inzulínu – pacienti jsou zatím ještě stále nuceni si podávat bolusové dávky k jídlu sami. Nový přístroj je velkým pokrokem a další testování technologických novinek jistě přinese v horizontu dalších let na trh plnohodnotnou umělou slinivku, která by byla pro pacienty naprostým zlomem,“ doplňuje MUDr. Radomíra Kožnarová, CSc., vedoucí Lůžkového oddělení Kliniky diabetologie CD IKEM.
Stejně jako IKEM, tento nový typ pumpy začínají nabízet pacientům v Česku i další velká centra zabývající se léčbou diabetu.

tisková zpráva IKEM

Objev mini-neptunu a tajemství ztraceného horkého jupitera v systému TOI-2458

Horký jupiter se mohl zformovat přímo na místě ve velmi blízké vzdálenosti od hvězdy. Tým …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *