Kredit: ESO/Th. Stanke & ESO/J. Emerson/VISTA. Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Orionův krb: ESO zveřejnila nový pohled na mlhovinu Plamínek

Nový záběr z produkce Evropské jižní observatoře ESO zobrazuje část souhvězdí Orion. Oblast na snímku připomíná působivý ohňostroj jako stvořený k oslavě nového roku. Není však třeba se obávat, v tomto známém souhvězdí nic nehoří ani neexploduje. V ohnivých barvách je zde zobrazena mlhovina Plamínek a její okolí na rádiových vlnách – a jistě budete souhlasit, že tento obrázek se k jejímu jménu docela hodí. Záběr byl pořízen pomocí radioteleskopu APEX (Atacama Pathfinder Experiment), který provozuje ESO na mrazivé planině Chajnantor v chilské poušti Atacama.

Nově zpracovaný záběr mlhoviny Plamínek (Flame Nebula) a jejího okolí zachycuje mimo jiné také známou drobnější mlhovinu Koňská hlava. Snímek byl vytvořen na základě pozorování, která před několika lety pořídil bývalý astronom ESO Thomas Stanke a jeho tým. Při prvních testech tehdy nově instalované kamery SuperCam pro radioteleskop APEX namířily anténu do souhvězdí Orion. „Astronomové rádi říkají, že jakmile je k dispozici nový přístroj nebo dalekohled, pozorujte Orion: vždy tam bude něco zajímavého k objevování!“ vtipkuje Thomas Stanke. O několik let a mnoho dalších pozorování později byl nyní přijat k publikaci v časopise Astronomy & Astrophysics článek prezentující tyto prvotní výsledky.

Jedna za nejznámějších oblastí oblohy – souhvězdí Orion – je domovem obrovských molekulárních oblaků ležících nejblíže ke Slunci. Tyto mohutné kosmické objekty tvoří převážně vodík a dochází zde k formování nových hvězd a planet. Oblaky se nacházejí ve vzdálenosti mezi 1 300 a 1 600 světelných let od nás. Leží zde ‚hvězdná porodnice‘ s nejaktivnějšími procesy formování nových hvězd v okolí Slunce a také mlhovina Plamínek zobrazená na tomto snímku. Tato emisní mlhovina obklopuje mladou hvězdokupu uprostřed, jejíž hvězdy produkují záření s vysokou energií, které nutí okolní plyn zářit.

U takto působivého cíle bylo nepravděpodobné, že by vědci nebyli s výsledkem pozorování spokojeni. Kromě mlhoviny Plamínek a jejího okolí mohli členové týmu obdivovat také širokou paletu dalších zajímavých objektů. Například reflexní mlhoviny M78 a NGC 2071 – což jsou oblaky mezihvězdného plynu a prachu, které odráží světlo blízkých hvězd. Astronomové rovněž objevili jednu zcela novou mlhovinu – malý objekt nápadný svým téměř dokonale kruhovým tvarem, který pojmenovali Kraví mlhovina (Cow Nebula).

Pozorování byla provedena v rámci přehlídkového programu ALCOHOLS (Large CO Heterodyne Orion Legacy Survey), který pátrá v oblacích Orionu po rádiových vlnách emitovaných molekulami oxidu uhelnatého (CO). Jedním z primárních úkolů kamery SuperCam je prozkoumávat rozsáhlé oblasti oblohy právě s pomocí této molekuly, která astronomům umožňuje mapovat oblaky plynu, kde dochází ke zrodu nových hvězd. I když uvedený obrázek vypadá opravdu ‚ohnivě‘, jsou tyto oblaky ve skutečnosti chladné – jejich teplota se typicky pohybuje jen několik desítek stupňů nad absolutní nulou.

Obdařena řadou tajemství, která nám může prozradit, byla tato oblast oblohy v minulosti zkoumána mnohokrát na různých vlnových délkách. Jedním z příkladů jsou pozorování v infračerveném oboru provedená pomocí dalekohledu ESO/VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) na observatoři Paranal v Chile. Snímek pořízený tímto přístrojem tvoří poklidné pozadí ohnivého záběru mlhoviny Plamínek a jejího okolí. Na rozdíl od viditelného světla, infračervené paprsky procházejí snadněji hustými oblaky mezihvězdného prachu, což astronomům umožňuje spatřit hvězdy a další objekty, které by jinak zůstaly jejich pohledu skryté.

Přivítejte nový rok tímto velkolepým ohňostrojem mnoha vlnových délek, který pro Vás uspořádala mlhovina Plamínek v souhvězdí Orion a připravila Evropská jižní observatoř ESO!

Další informace
Pozorování zmiňovaná v této tiskové zprávě jsou prezentována v článku, který byl přijat k publikaci v časopise Astronomy & Astrophysics.

tisková zpráva Evropské jižní observatoře 2022/1

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *