Oxid berylia do jaderných reaktorů

Kanadská společnost International Berylium Corporation uzavřela s americkou univerzitou Purdue (stát Indiana) dohodu o vývoji nového typu paliva pro jaderné elektrárny, ve kterém oxid uranu doplní ještě oxid berylia. Nové palivo má v reaktoru vydržet déle, být efektivnější a bezpečnější. Předpokládá se jeho komerční využití v dosavadních i budoucích typech reaktorů jaderných elektráren.

Vědci a technici americké univerzity Purdue se výzkumem nového paliva UO2 – BeO zabývali již po několik let. Podle nich se jeho použitím ušetří miliardy dolarů ročně, navíc jeho vyšší tepelná vodivost významně snižuje riziko přehřátí nebo roztavení reaktoru. Výzkumný projekt výroby nového paliva pro komerční využití v elektrárnách bude řídit profesor Shripard Revankar z univerzity Purdue, spolupracovat mají významní odborníci Sean McDeavitt z univerzity Texas A&M a Alvin Salomon z univerzity Purdue.
Revankar při podpisu dohody uvedl, že nové palivo se velmi pravděpodobně uplatní již v současných typech jaderných reaktorů, bude však vhodné i pro všechny typy vyvíjených reaktorů. Podle Salomona výkon a efektivnost využití dosavadního jaderného paliva nepříznivě ovlivňuje jeho nízká tepelná vodivost, která vede ke značnému tepelnému namáhání. Palivové soubory se proto musejí vyměňovat ještě dříve, než palivo skutečně vyhoří.
Přítomnost oxidu berylia v novém typu jaderného paliva je neobyčejně výhodná, dobře odvádí teplo z palivových souborů, které se pak mohou účinněji ochlazovat. Reaktor může pracovat za nižší teploty paliva, palivové soubory se teplem nebortí, mohou se vyměňovat až po delší době a stupeň jejich vyhoření se zvýší. To velmi zlepšuje ekonomickou efektivnost jaderného reaktoru. Nižší provozní teplota přináší také vyšší bezpečnost a umožňuje pružnější řízení provozu reaktoru.

tisková zpráva České nukleární společnosti

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *