Díky inovativnímu přístupu byli vědci schopni poprvé popsat stabilitu, chemický stav a oxidačně-redukční chování nanočástic oxidu ceru v alkalickém elektrolytu. Credit: MFF UK

Oxidové nanočástice v prostředí elektrolytu

V pracovním prostředí elektrolytu je zjišťování struktury a chemického stavu nečekaně komplikované.

Obálka aktuálního čísla časopisu Physical Chemistry Chemical Physics upozorňuje na společnou studii vědců z Katedry fyziky povrchů a plazmatu MFF UK a z německé Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, která se zabývá vlastnostmi nanočástic oxidu ceru v prostředí elektrolytu.

Oxidové nanočástice nacházejí široké uplatnění v nastupujících technologiích pro elektrochemické konverze energie a elektrochemickou syntézu – v palivových článcích, elektrolyzérech a elektrochemických reaktorech. Oxidové nanočástice se stávají součástí elektrod, na kterých pomáhají katalyzovat probíhající elektrochemické reakce. Elektrochemické reakce mají potenciál nahradit klasické tepelně aktivované chemické reakce v ekonomice založené na využívání obnovitelných zdrojů energie.

Aktivita elektrod s nanočásticemi oxidů je určena strukturou a chemickým stavem nanočástic. V pracovním prostředí elektrolytu je ovšem zjišťování struktury a chemického stavu nečekaně komplikované. Vědci z Katedry fyziky povrchů a plazmatu spolu se svými německými kolegy za tímto účelem využívají jedinečné kombinace povrchově fyzikálních a elektroanalytických experimentálních technik. Díky tomuto inovativnímu přístupu byli nyní schopni poprvé popsat stabilitu, chemický stav a oxidačně-redukční chování nanočástic oxidu ceru v alkalickém elektrolytu a identifikovat rozměrový jev, kdy částice větší než 5 nanometrů si zachovávají charakter oxidu, zatímco částice menší přecházejí v tzv. oxyhydroxid. Nové poznatky z tohoto výzkumu najdou uplatnění při navrhování pokročilých elektrokatalyzátorů na bázi oxidu ceru, který představuje jeden z průmyslově nejrozšířenějších katalyticky aktivních materiálů.

A model study of ceria–Pt electrocatalysts: stability, redox properties and hydrogen intercalation
Lukáš Fusek, Pankaj Kumar Samal, Jiří Keresteš, Ivan Khalakhan, Viktor Johánek, Yaroslava Lykhach, Jörg Libuda, Olaf Brummel, Josef Mysliveček, Physical Chemistry Chemical Physics, 2024.

tisková zpráva MFF UK

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *