Pixabay License. Volné pro komerční užití

Peptidy regulující příjem potravy jsou nadějí pro léčbu Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence, která postihuje miliony lidí po celém světě. Ve spolupráci se skupinou Lenky Maletínské z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vědci z Fyziologického ústavu AV ČR z Oddělení experimentální hypertenze zkoumali nové možnosti léčby této nemoci pomocí speciálních peptidů, které regulují příjem potravy. Tyto peptidy, známé jako anorexigenní (potlačující chuť k jídlu) a orexigenní (podporující chuť k jídlu), byly testovány na myším modelu Alzheimerovy choroby.
Výsledky ukázaly, že testované peptidy mohou snižovat zánět v mozku, omezovat ukládání toxických amyloidních plaků a zmírňovat patologické změny bílkoviny tau, které jsou typické pro Alzheimerovu chorobu. Zvláště účinné byly tři testované látky: analog prolaktin-uvolňujícího peptidu (palmⁱ¹-PrRP31), liraglutid (lék používaný při cukrovce) a stabilní forma ghrelinu (Dpr³-ghrelin). Tyto látky nejenže zpomalily progresi nemoci, ale také naznačily možnost společného mechanismu účinku založeného na potlačení zánětlivé dráhy TLR4.
Tento výzkum přináší naději na nové terapeutické přístupy k léčbě Alzheimerovy choroby s využitím látek původně vyvinutých pro regulaci metabolismu a příjmu potravy.

Mengr A., Šmotková Z., Pačesová A., Železná B., Kuneš J., Maletínská L.: Reduction of Neuroinfammation as a Common Mechanism of Action of Anorexigenic and Orexigenic Peptide Analogues in the Triple Transgenic Mouse Model of Alzheimer´s Disease. J Neuroimmune Pharmacol 20 (18) (2025). DOI: 10.1007/s11481-025-10174-w. IF = 5.2

oznámení Fyziologického ústavu AV ČR

Vědci z UJEP se snaží vyvinout bezpečnější lithiové baterie

Když začnou hořet, dosahují velmi vysokých teplot. Vědci z Fakulty životního prostředí pracují s mezinárodním …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *