Kosmický dalekohled Kepler (ale nejen on) objevil v během své primární mise několik cirkumbinárních planet. To jsou takové, které obíhají okolo dvou hvězd současně.
Je docela zajímavé, že všechny tyto planety jsou podobné Neptunu – s průměrem někde okolo 3 až 8,5 Země. Samozřejmě doufáme, také v existenci cirkumbinárních planet podobných Zemi – někdy se jim přezdívá Tatooine podle fiktivní planety z Hvězdných válek.
Cirkumbinární planety jsou hodně zajímavé, pokud přijde řeč na obyvatelnou oblast apod. V nové studii se ale vědci zabývali něčím jiný. Podívali se na evoluci dvojhvězd a také na to, jak dopadne po hořkém konci cirkumbinární planeta.
Konec dvojhvězd probíhá trochu jinak, než tomu bude u Slunce. Pokud jsou obě hvězdy dostatečně blízko od sebe, mohou se v podstatě sloučit do jedné – tzv. společná obálka. Dochází pak ke ztrátě hmoty, ale podobné hvězdy mohou skončit také výbuchem supernovy.
Zajímavé je, že cirkumbinární planeta má mnohem větší šance, než by měla planeta ve Sluneční soustavě. Dokonce i cirkumbinární planeta ve vzdálenosti, která odpovídá oběžné dráze Merkuru, může přežít konec svých sluncí, pokud je souhrnná hmotnost hvězd maximálně 1 Slunce.
Cirkumbinární planeta se bude stěhovat na vzdálenější a protáhlejší dráhu – asi jako kdyby se Venuše přemístila tam, kde obíhá Uran nebo ještě dál.
Pokud je cirkumbinárních planet v systému více, může migrace vést ale i k tomu, že je některá z planet vyhozená ven nebo se dokonce srazí s hvězdami.
autor: Petr Kubala
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno