Podivné hroby, vzácné šperky a mince. Archeologové odkryli překvapivé nálezy

Už od března 2017 až do letoška prováděli pracovníci Archeologického centra Olomouc průzkum lokalit, kudy povede plánovaná trasa D1 u Přerova. Zaměřili se přitom na lokality Dluhonice, Předmostí, ale i Horní Moštěnice a Bochoř. Výsledek jejich práce je ohromující – odvezli si více než jedenáct set beden artefaktů a antropologických nálezů.

„V sídlištních jámách ze starší a mladší doby bronzové jsme objevili mnoho pohřbů, což je jev pro toto období pravěku poměrně běžný. Některé z nich však byly velmi neobvyklé. Kupříkladu výplň jedné nepříliš velké zásobní jámy byla téměř celá zaplněna kostrami,“ uvedl Jaroslav Peška, ředitel Archeologického centra Olomouc.

Celkem archeologové prozkoumali 4779 sídlištních objektů, 37 vyšších struktur a 156 žárových i kostrových pohřbů. Výkopové práce probíhaly s předstihem tak, aby neomezily plánovanou výstavbu D1. Kromě pohřebišť a relativně běžných nálezů se našly také šperky, mince, pozůstatky pecí či zaniklých komunikací. „Také byl nalezen keramický zlomek trůnu, na kterém je dochována část božstva, konkrétně jeho levá noha,“ dodal Jakub Vrána, vedoucí archeologického průzkumu.

Objevením a vyzvednutím artefaktů ale práce archeologů nekončí. Naopak – teď je čeká náročná katalogizace, konzervace, fotodokumentace a další odborná činnost.

„Rád bych archeologům poděkoval za skvělou práci a už se moc těším, až si některé z nově objevených nálezů budou moci lidé prohlédnout při návštěvě muzeí v Olomouckém kraji,“ uvedl Jan Žůrek, krajský radní pro oblast kultury. Právě pod olomoucké hejtmanství archeologické centrum organizačně spadá.

tisková zpráva Olomouckého kraje

Objev mini-neptunu a tajemství ztraceného horkého jupitera v systému TOI-2458

Horký jupiter se mohl zformovat přímo na místě ve velmi blízké vzdálenosti od hvězdy. Tým …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *