Foto: Fakulta dopravní ČVUT v Praze

Překonán český rekord ve výdrži ve vzduchu

Hodnotou 25 hodin a 53 minut byl překonán tchajwanský rekord 21 hodin 30 minut.

Tým složený ze členů Katedry letecké dopravy Fakulty dopravní ČVUT v Praze a MoonFlyer Lab z tchajwanské National Formosa University překonal český a tchajwanský rekord v nepřetržitém letu.

Bezpilotní letectví má své technické výzvy, které je třeba neustále překonávat. Zvláště, když se jedná o řešení, za kterými nestojí obrovský kapitál. Zajištění efektivity letu bezpilotních letadel pro prodlužování výdrže ve vzduchu je právě jednou z nich. Čím je letadlo efektivnější, tím může být lehčí díky potřebě menšího počtu baterií, čímž se otevírá veliký prostor, na co danou ušetřenou hmotnost využít.

Spolupráce mezi National Formosa University a Fakultou dopravní ČVUT v Praze vznikla v posledních dvanácti měsících a vyvrcholila sérií testovacích letů zakončenou letem, který posunul český a tchajwanský rekord ve výdrži bezpilotního letadla ve vzduchu. Osmnáctidenní akce si vyžádala značné logistické nasazení. Samotné bezpilotní letadlo bylo totiž konstruováno na Tchaj-wanu a koncem června bylo potřeba zajistit přepravu do České republiky, kde již bylo připraveno zázemí a zajištěny testovací lokality. Výhodou provedení testovacího letu v České republice je stabilita počasí, která je u nás významně lepší. Nevýhodou je složitost regulace bezpilotního letectví, která si vyžádala získání velkého množství souhlasů a oprávnění k provedení letů.

Testování v České republice bylo zahájeno v sobotu 29. 6. 2024 ověřením techniky a kalibrací na české podmínky. Dne 5. 7. 2024 následoval první pokus se startem v brzkých hodinách, avšak kvůli technické závadě musel být pokus po 14 hodinách ukončen. Rekordní pokus se odehrál ve dnech 9. a 10. 7. 2024, kdy veškerá technika fungovala na jedničku a bylo dosaženo hodnoty 25 hodin a 53 minut v nepřetržitého letu. Nebýt opožděného vzletu kvůli nezbytným opravám po prvním neúspěšném vzletu, které si vyžádaly více než 3 hodiny zpoždění, tak by bylo možné čekat pokoření mety 30 hodin.
Hodnotou 25 hodin a 53 minut byl překonán tchajwanský rekord 21 hodin 30 minut stanovený týmem Moonflyer v červnu 2022, stejně tak český rekord 15 hodin 20 minut stanovený v roce 2020 letadlem Primoco model 150.

tisková zpráva Fakulty dopravní ČVUT v Praze

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *