V průběhu srpna letošního roku proběhl pod vedením Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i. revizní archeologický výzkum na akropoli raně středověkého hradiště v Libici nad Cidlinou. Výzkum se zaměřil na pozůstatky kostela objevené v roce 1949 Rudolfem Turkem, archeologem Národního muzea. Cílem výzkumu bylo ověřit a doplnit poznatky získané před 62 lety o stavební podobě kostela, způsobu jeho založení a osídlení, které mu předcházelo.
V roce 1949 zahájil Rudolf Turek, archeolog Národního muzea v Praze, dlouhodobý archeologický výzkum na akropoli raně středověkého hradiště v Libici nad Cidlinou unikáním objevem kostela datovaného do poloviny 10. století. Neobvyklá stavební podoba jednolodní stavby s příčnou lodí vedla autora výzkumu k předpokladu, že její původ je třeba hledat v Sasku v prostředí otonského císařského dvora. Za stavitele pak považoval rod Slavníkovců, kteří v té době Libici ovládali.
Sonda položená v severní části transeptu kostela měla ověřit výsledky předchozího výzkumu a především získat informace, které dokumentace v roce 1949 nezachytila. Jedním z velkých překvapení současné revize byl rozsah dochovaného zdiva kostela, jehož výška oproti předchozím zjištěním dosahuje více než 70 cm. V další části sondy se podařilo získat cenné poznatky o způsobu založení stavby a dalších detailech její konstrukce. Odebrané vzorky malt přinesou při dalším laboratorním výzkumu důležité informace o použitých stavebních technologiích.
Revizní archeologický výzkum byl proveden v rámci evropského projektu „Cradles of European Culture“ uděleném v programu Culture 2007-2013. Projektu se účastní instituce z osmi evropských zemí a jeho cílem je přiblížit společné kořeny evropské kultury a formování evropských identit. Krom Pražského hradu a Libice se projekt postupně zaměří i na další významné lokality spojené se vznikem prvních raně středověkých státních útvarů na našem území.