Skloubit školu a práci? Jde to!

Vysoká škola není žádný med. Když k tomu musíte navíc i pracovat, platí to dvojnásobně. Zkombinovat to však jde.

 

Studium vysoké školy není samo o sobě žádný med. Když k tomu všemu ještě musíte pracovat, platí to dvojnásobně. Zkombinovat tyto dvě věci je velká výzva, ale jde to. Důkazem je i Jan Švehla (titulní foto), student Unicorn University a zároveň UX designer ve firmě Unicorn. „Začátky byly těžké, ale díky tomu, že Unicorn University má osobní přístup ke studentům, je možné to zvládnout,“ říká.

Jan Švehla studuje v posledním ročníku bakalářského studia na Unicorn University a vedle toho pracuje na full time jako junior UX designer. Na Unicorn University přešel ze státní školy, a může tak porovnat styl výuky na obou vysokých školách. V čem vidí největší rozdíl? „Na Unicorn University se mi líbí projektový styl výuky. Začínáte lehčím úkolem, který se postupně rozvíjí, až nakonec pracujete na celém projektu. Navíc skoro všechny předměty a úkoly, které děláme, jsou provázané. To je něco, s čím jsem se na státní škole nikdy nesetkal,“ říká.

Dalším plusem je podle Švehly i individuální přístup, který je pro něho jako pro zaměstnance a zároveň studenta klíčový. „Ke studentům se snažíme přistupovat klientsky. Bereme je jako spolupracovníky a společně se snažíme najít to nejlepší řešení,“ říká Marek Beránek, ředitel Unicorn University. S tím Jan Švehla souhlasí a dodává: „Důkazem je příběh mého spolužáka, kvůli kterému přijel vyučující v devět večer do školy, aby mu umožnil ústní zkoušení,“ popisuje.

Program, který odstartuje kariéru v IT

Švehla začínal jako programátor, a to v rámci vzdělávací IT akademie Unicorn Hatchery, která funguje pod záštitou holdingu Unicorn a do níž se Švehla přihlásil v době, kdy studoval státní vysokou školu. „Vyskočila na mě reklama na Facebooku a zaujala mě,“ říká.
Tento několikatýdenní vzdělávací program umožňuje odstartovat kariéru v IT a pracovat na mezinárodních projektech. Potom, co Jan Švehla akademii dokončil, získal pracovní místo ve společnosti Unicorn. Jenomže následně musel řešit, jak zkombinovat zaměstnání a studium.
„Kdybych pokračoval na původní škole, tak bych to nestíhal,“ vzpomíná. Proto se přihlásil na Unicorn University, která to v rámci kombinovaného studia umožňuje.

Začátky byly těžké

Na kvalitě výuky to však nic nemění, což Švehla zdůrazňuje. „Začátky byly opravdu těžké a člověk tomu musí věnovat čas,“ říká a dodává, že pokud má člověk zájem, Unicorn University nabízí mnoho možností spolupráce. „Přednáší tu opravdu špičky v oboru, a pokud člověk chce, stačí se ozvat a má příležitost pracovat na reálných projektech, a to nejen v rámci firmy Unicorn.“

Této možnosti také Švehla využil a díky tomu už čtvrtým rokem pracuje jako UX designer. K této pozici se dostal díky předmětu a workshopu na Unicorn University, který vyučoval Vladimír Kovář mladší. „Předmět mě hrozně zaujal, takže po jeho skončení jsem se s Vladimírem spojil a začal pracovat v jeho týmu,” vzpomíná.

Na tom, že Unicorn University nabízí kvalitní, a především praktickou výuku, se shodují i ostatní absolventi a studenti. Například Vratislav Kalenda si díky Unicorn University založil vlastní společnost Applifting, která dnes čítá 130 zaměstnanců. Patrik Jankovský, ředitel IT v Alze, na Unicorn University vzpomíná velmi pozitivně a Adéla Cibulková si díky studiu na Unicorn University zamilovala obor IT.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …