Autor: Keith Drake – National Science Foundation, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain
Metamateriál; Autor: Keith Drake – National Science Foundation, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

Snazší odhalení nelegálních jaderných látek

Alespoň to slibuje nová technologie vědců z amerického pracoviště Georgia Institute of Technology. Výzkumníci představili postup, prostřednictvím něhož jsou schopni detekovat speciální jaderné materiály v přepravních kontejnerech, které přicházejí do přístavů nejen v USA, ale po celém světě. Pracovali při tom s uranem a plutoniem, jakožto s prvky vhodnými k výrobě jaderných zbraní.
Použitá metoda pracuje se spojením neutronů a vysokoenergetických fotonů, které mohou uvnitř kontejnerů odhalit i skryté radioaktivní materiály. Vějířovitý paprsek gama částic vytvořený iontovým akcelerátorem prochází skrze stíněný radioaktivní materiál ukrytý uvnitř přepravního kontejneru. Protony a neutrony jej vybudí, takže začne emitovat gama paprsky a neutrony. Na opačné straně jsou v dosahu vyzařujícího svazku částic umístěny Čerenkovovy detektory připojené k fotonásobičům. Díky těmto přenosovým zobrazovacím detektorům pak lze vytvořit obraz přepravovaného nákladu. Technologie změří hustotu podezřelých látek a zároveň jejich atomové číslo.
Dřívější snahy o odhalení a zobrazení radioaktivních materiálů v přepravních kontejnerech za použití rentgenových paprsků narážely na problémy v případě použití silného stínění. Paprsky navíc mohly při vysokých dávkách radiace samotný náklad poškodit, např. v případě elektroniky. Nová technologie však minimalizuje množství energie, která vstupuje do kontejneru. To je dáno použitím nespojitých energií fotonů a neutronů. Ve výsledku by tak nový postup mohl zvýšit samotnou detekční výkonnost, a zároveň by se vyhnul možnému poškození na radiaci citlivého nákladu. Technika zatím nebyla testována jinak než laboratorně, ale v blízké budoucnosti se plánuje její aplikace za reálných podmínek na klasickém železném přepravním kontejneru.
Představovaná metoda při svém rozšíření a potvrzení i v běžných podmínkách může významně zlepšit procesy, které zamezují pašování a nelegální přepravě nebezpečných jaderných materiálů. Tím by se zároveň podařilo zabránit potenciálnímu rozšiřování těchto látek například mezi teroristické skupiny. Vedle oblasti bezpečnosti daná technologie nalezne uplatnění i ve vědě o materiálech, lékařských zobrazovacích metodách, nízkoenergetické jaderné fyzice nebo průmyslovém snímkování.

tisková zpráva České nukleární společnosti

Měsíc, zdroj: NASA/Wikipedia, licence obrázku public domain

Mise LUMI od TRL Space byla zařazena do programu průzkumných misí Evropské kosmické agentury

Start první fáze měsíční mise LUMI (Lunar Mapper and Inspector), která umožní průzkum jižního pólu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *