Dlouhodobá umělá plicní ventilace má vysoké procento komplikací.
Na začátku dubna byla na III. chirurgické klinice 1. LF UK a FN Motol provedena druhá implantace stimulačního systému bránice NeuRx Diaphragm Pacing System (NeuRx DPS®) v České republice opět pod vedením profesora Raymonda Onderse z Univerzitní nemocnice Cleveland Medical Center v Ohiu. Tato inovativní metoda umožňuje fyziologický způsob nádechu pomocí negativního nitrohrudního tlaku a jejím cílem je nahradit nebo snížit potřebu umělé plicní ventilace u pacientů s porušenou funkcí bránice, zejména v důsledku vysoké míšní léze – závažného poškození krční míchy.
Program byl zahájen 8. listopadu 2021, kdy byl systém úspěšně implantován pacientovi s vysokou míšní lézí. Fakultní nemocnice v Motole byla ustanovena Ministerstvem zdravotnictví jako centrum provádějící výkon a současně jediné školící centrum pro ostatní nemocnice v ČR. Od ledna tohoto roku je výkon hrazen z veřejného zdravotního pojištění po schválení žádosti revizním lékařem.
Implantace stimulačního systému je ve světě rozšířená minimálně invazivní metoda nepřímé stimulace bráničního nervu pomocí laparoskopicky implantovaných stimulačních elektrod do bránice.
„Stimulátor zavádíme vždy natrvalo a je možné ho implantovat jen u pacientů se zachovalou funkcí bráničního nervu,“ vysvětluje MUDr. Silvia Jaroščiaková, lékařka III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol.
Na programu se kromě III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol podílí tým odborníků ze Spinální jednotky při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol, Kliniky anesteziologie a resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol a oddělení NIP a DIOP. Definitivní rozhodnutí o indikaci ke stimulaci je společným dílem celého týmu.
„O této metodě jsem se dozvěděl na konferenci. Oslovil jsem pana profesora Onderse z Univerzitní nemocnice Cleveland Medical Center v Ohiu, aby nám ji přijel představit do České republiky a společně s panem profesorem Lischkem z III. chirurgické kliniky jsme se domluvili na zavedení této metody i u nás,“ říká doc. MUDr. Jiří Kříž, Ph.D., primář Spinální jednotky při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol.
Dlouhodobá umělá plicní ventilace má vysoké procento komplikací, a to jak zdravotních, tak sociálních. Podle výsledků zahraničních studií je stimulace bránice účinnou a bezpečnou metodou s prokázaným snížením respiračních komplikací, zlepšením kvality života pacientů a snížením celkových finančních nákladů na zdravotní péči.
„Fakultní nemocnice v Motole je vynikající nemocnice, která je známá po celém světě. Má skvělé operační i rehabilitační týmy. Věřím, že zavedení stimulace bránice opravdu pomůže řadě pacientů v České republice,“ uzavírá profesor Raymond Onders z Univerzitní nemocnice Cleveland Medical Center v Ohiu.